Скромен гроб, вкопан в земята, без излишна орнаментика на паметната плоча със семпъл надпис Franciscus. Така пожела приживе да бъде погребан покойният папа Франциск. Единственото предсмъртно желание на светия отец бе последният дом на тленните му останки да бъде великолепната римска катедрала „Санта Мария Маджоре“.
Според легендата, на 5 август 358 г. папа Либерий, който заемал Светия престол от 352 до 366 г., получил видение от Света Богородица. В това видение тя му указала да изгради църква на място, където същата нощ ще падне сняг – необичайно явление за средата на лятото. В чест на това чудо, всяка година на 5 август от тавана на Паолинския параклис в базиликата „Санта Мария Маджоре“ се посипват бели цветни листенца, символизиращи сняг. Именно поради тази легенда базиликата е известна още като „Света Богородица на Снега“.
През 867 г. в базиликата „Санта Мария Маджоре“ папа Адриан II тържествено освещава българската азбука и богослужебните книги на славянобългарски език. Този език е признат за литургичен и, по нареждане на папата, започва да се използва при тържествени богослужения в римските базилики. В чест на делото на Св. Св. Кирил и Методий в базиликата е поставена паметна плоча, увековечаваща техния принос.
Разгледайте отвърдре „Санта Мария Маджоре“, където ще бъде погребан папа Франциск в нашата галерия.