- Римски легионери превзеха Никополис ад Иструм
Стотици посетители дойдоха в археологическия резерват Никополис ад Иструм на първи по рода си „Римски ден”, с който на Цветница бе закрито Международното изложение „Културен туризъм“. Сред останките на древния град до село Никюп отново оживяха римски бойни действия, древни ритуали и занаяти, а весталки, легионери, патриции и знатни римлянки се разхождаха из античните руини.
Най-голямата атракция беше групата за древни възстановки "Първи италийски легион" към Съвета по туризъм в Свищов. Легионерите от Нове показаха бойни хватки и военни действия отпреди 2000 години. С триумфален марш кохортата направи обиколка на обекта и излезе победоносно на форума пред възхитените погледи на събралото се множество.
След демонстрациите на легионерите легатът Гай Корнелий Руфос, познат в съвременния свят като Стефан Проданов, представи облеклото и снаряжението на воините на Римската империя от І век. Прекият началник на кохортата се нарича центурион. Той има характерно облекло и шлем с обратен гребен, за да е разпознаваем от своите войници. Най-прочутото оръжие на легионерите пък се нарича гладиус - къс римски меч.

Легионът има свои знаме и знак-символ, които в битка трябва да се опазят на всяка цена, в противен случай легионерите ги грози страшно наказания – разформироване на кохортата им или дори смъртно наказание, известно като „децимация”. Според него всеки десети войник излиза пред строя и бива екзекутиран от свой другар в легиона.
Още малко познати факти от военния живот на легионерите в Римската империя чуйте от Стефан Проданов в първия звуков файл.

12-годишният Аспарух Мидов от Свищов е най-малкият легионер в Първи италийски легион. Младежът се запалил по бойните хватки преди две години, като видят изпълненията на групата на един от фестивалите за антични възстановки в крйдунавския град. Цялото снаряжение на един легионер тежи 30 кг, сподели Аспарух, който наравно с по-големите батковци стрикто изпълняваше зададените команди.
Чуйте го във втория звуков файл.
Демонстрациите бяха придружени и с възстановки на занаяти – ковачество, монетосечене и др., стрелби с лък, дегустации на древноримска кухня. За децата имаше разходки с колесница, като за целта беше пригоден малък електрически автомобил. За любителите на историята и археологията бяха предвидени и специални беседи.

Римският ден се организира от Общинската агенция по туризъм „Царевград Търнов“ със съдействието на Регионалния исторически музей за представяне пред участниците в борсата „Културен туризъм“, туроператори, турагенти и всички посетители завършената през миналото лято социализация на резервата, както и потенциала на мястото за нови туристически атракции. Планираме да правим по-често такива събития, тъй като се радват на огромен интерес, каза шефът на общинската агенция по туризъм Цветомир Бояджиев.
