В Горна Оряховица откриха и осветиха паметна плоча на Елена Грънчарова. Тя е поставена в парк „Никола Петров" на мястото където, е била погребана горнооряховската баба Тонка. Идеята за паметния знак е на Инициативен комитет, създаден от 17 горнооряховчанки, и се реализира с финансовата подкрепа на „Ротари клуб Горна Оряховица и Лясковец".
Тържествената церемония по откриването на плочата започна със стихотворение, изпълнено от Стефан Касабов от ОДЗ „Елена Грънчарова". Кратки слова на съпредседателката на Инициативния комитет Йорданка Кушева и президента на „Ротари" д-р Любомир Костурков припомниха смисъла на стореното - да се запази жив споменът за хората, които са направили нещо добро за Горна Оряховица в миналото. Инициативният комитет изпълни целта, за която беше създаден, но продължава и разширява дейността си, като ще се опита да възкреси спомена и за други видни горнооряховчани, каза Йорданка Кушева. Ние оставаме отворени към подобни идеи и занапред също ще ги подкрепяме, увери д-р Костурков.
Двамата откриха официално паметната плоча, на която е изписано „В памет на Елена Грънчарова Спасителката на Горна Оряховица. От признателните граждани". Паметният знак беше осветен от протойерей Тодор и отец Зоран, които отслужиха и заупокойна литургия в памет на Елена Грънчарова. Церемонията уважиха дамите от Инициативния комитет, народните представители Мирослав Петков и Христо Христов, цялото общинско ръководство, граждани.
Специални гости бяха роднини на Елена Грънчарова, научили за събитието от интернет. Бояна Стефанова е от Пловдив, но баба й Бояна била от Търново и е дъщеря на една от сестрите на горнооряховската Спасителка. Синът на Бояна Добромир и жена му Емилия живеят в София, но искат да възстановят връзките си с Търновския край. Семейството носеше и документи за предците си, с които запозна шефката на Историческия музей Елза Гарабетян.
Елена Язаджиева Грънчарова е известна като Спасителката на Горна Оряховица и горнооряховската Баба Тонка. Уникален пример за смелост и родолюбие представлява историческият факт, че е ръководител на два женски бунта-през героичната 1876 г. и през бурната 1918 г. Своя ярка следа във възрожденската история на града неустрашимата горнооряховчанка оставя с основаването на женското дружество „Просвета", в което членуват сестра й Вангели Язаджиева, братовчедка й Зойка Обрешкова, с които Елена Грънчарова ушива три знамена за въстаниците от първи революционен окръг на Априлското въстание. След залавянето на местните дейци оглавява похода на горнооряховските жени до търновския паша, с което спасява града от опустошение. В нейна памет през годините е изграден паметник в парк „Христо Ботев", обединено детско заведение прие за патрон нейното име. През 2000 г. Община Горна Оряховица я обявява за почетен гражданин.