След зашеметяващия юнски гала концерт ”Звездите на италианското белканто” с диригента Марко Боеми и солистите Карло Коломбара и Дариа Масиеро, за втори път това лято ще съпреживеем високото изкуство на Карло Коломбара тази вечер. В Опера в Летния театър, под диригентството на главния диригент на Държавна опера Варна Светослав Борисов, той ще изпълни ролята на Крал Филип в „Дон Карлос” от Верди, в компанията на звездния тенор Калуди Калудов като Дон Карлос и великолепните Димитринка Райчева в ролята на Принцеса Елизабет и Даниела Дякова в ролята на Принцеса Еболи, Свилен Николов ще бъде Маркиз Поза, Гео Чобанов – Великият Инквизитор. Карло Коломбара пристига във Варна за „Дон Карлос” веднага след последното си участие в „Арена ди Верона”. Спектакълът на „Дон Карлос” е под почетния патронаж на кмета на Варна Иван Портних.
КАРЛО КОЛОМБАРА е един от най-ярките представители на италианската певческа традиция, с изразен вердиев профил. Изпълнител с над 20-годишно присъствие на световната сцена, Карло Коломбара не крие възхищението си от Борис Христов и Николай Гяуров, както и радостта си да пее в родината на българските баси. Чест е за Варна, че от 15 до 20 юли Карло Коломбара ще проведе тук своя пореден майсторски клас, в който ще участват и солистите на Държавна опера Варна Пламен Димитров и Валерий Георгиев. А за Опера в Летния театър 2016 г. вече е планирана премиера на операта «Борис Годунов» от Мусоргски, с дебют на Карло Коломбара в ролята на Борис Годунов.
През последните години Карло Коломбара обогатява репертоара си с няколко дебюта в оперите „Мефистофел” (Бойто), „Кармен” (Бизе), „Дон Паскуале“ (Доницети), „Хофманови разкази” (Офенбах) и „Дон Жуан” (Моцарт). През 2012 г. дебютира в ролята на Скарпия от „Тоска” (Пучини) – концертна версия, изпълнена в Прага и Парма, както и участие в ТВ програмата „Тази вечер решавам аз”, опит за оригинално представяне на произведение пред публика и поглед към връзката режисьор - артист.
През 2013 г., посветена на 200-годишнината на Джузепе Верди, пее „Реквием” в Бостън, има участия в Лондон и на оперния фестивала в Савонлина, представя Закария от „Набуко”в Щутгарт и на Арена ди Верона, както и Фиеско от „Симоне Боканегра” във Виена и Салерно. Извън репертоара на Верди, излиза на сцената във „Фаворитката” (Доницети) в Театър „Шанз Елизе”, „Малка тържествена меса” (Росини) в Париж и Виена, и „Мефистофел” в Театро Реджо в Парма.
През 2014 г. Карло Коломбара провежда своите майсторски класове, а също и концерти в Мортара, Парма, Бирмингам, Лондон, Триест, Залцбург, София, Пиаченца и Модена, участва с Хосе Карерас в премиерата на операта „Съдията” (Изчезналите бебета) с драматичен сюжет за изчезнали деца по време на режима на Франко в Театро Ариага в Билбао.
«Набуко» с Карло Коломбара в ролята на Закариа бе една от кулминациите и на Опера в Летния театър – Варна 2014.
Годината 2014 е белязана в творческата кариера на изтъкнатия бас с честванията на 100 години от рождението на големия български бас Борис Христов. Карло Коломбара изпитва огромно уважение и преклонение към таланта на изключителния българин и му посвещава поредица от концерти и спектакли по света. Във Варна помним незабравимия концерт на Карло Коломбара с български баси «Басисимо» на 28 май 2014 г., посветен на 100-годишнината от рождението на Борис Христов.
Карло Коломбара е роден в Болоня, свири на пиано, по-късно вокалният педагог Париде Вентури открива певческия му талант. През 1986 г. печели наградата за най-добър италиански певец на конкурса „Виоти“, а следващата година е лауреат на конкурса As.Li.Co, малко преди дебюта си в ролята на Де Силва от операта „Ернани” (Верди) в Римската опера. Следват участия в „Коронацията на Попея” (Монтеверди) в Болоня и в „Едип Цар” (Стравински) в Театро „Ла Фениче“ - Венеция. През 90-те години Карло Коломбара се утвърждава като един от изтъкнатите певци на своето поколение, дебютира на сцената на Миланската скала – Прочида в „Сицилиански вечерни” (Верди) с Рикардо Мути, а също така в „Нюрнбергските майстори певци” (Вагнер), „Лучия ди Ламермур” (Доницети), „Набуко” и „Макбет” (Верди). Карло Коломбара осъществява интензивна концертна дейност с изпълнение на кантатно-ораториални творби. Едно от най-забележителните негови участия е в знаменития спектакъл на „Турандот” (Пучини), представен на открито пред двореца в „Забраненият град” в Пекин със Зубин Мета. За своите артистични успехи, Карло Коломбара е носител на наградите „Лаури Волпи” (1994), „Орацио Този” (1995), „Капели” (1999), „Златното кълбо” (2002) „Монтеверди” (2009), както и „Златният Бончи” (2011), Domenco Danzuso (2014).
В ролята на Дон Карлос ще аплодираме звездния тенор на България и Почетен гражданин на Варна КАЛУДИ КАЛУДОВ. Открит за класическото пеене от Веселина Зафирова – тогава преподавател по пеене в Музикалното училище във Варна, той завършва през 1978 г. Музикалната академия в София като ученик на доц. Лиляна Жабленска, по-късно работи и с Никола Николов. Дебютира на Пловдивска сцена в ролята на Алфред от операта на Верди “Травиата”. От декември същата година е солист на Националната опера в София, на чиято сцена пее в продължение на 12 сезона. Активната международна кариера на Калуди Калудов започва през 1983 г. с “Реквием” на Верди в Лондон и ролята на Форесто от операта “Атила” на Верди във Виенската Щатсопер. Следват години на неспирен възход по големите световни оперни сцени. В Миланската скала има вече договор през 1985 г. и пее в “Сватбени ризи” на Дворжак, а по-късно в “Атила” и “Бал с маски” на Верди, “Манон Леско” на Пучини.
Калуди Калудов е пял в най-големите европейски оперни театри, както и в САЩ, Япония, Южна Корея, Чили, Австралия. Калуди Калудов е единственият български оперен певец, който години наред е водещ тенор в програмата на Оперния фестивал в Савонлина, Финландия. Многократно е участвал в спектакли с най-прочутите певци в света и с диригенти като Клаудио Абадо, Чарлс Макерас, Рикардо Мути, Фабио Луизи и др. Зубин Мета е привлечен особено от таланта на Калуди Калудов, с когото прави много спектакли и концерти. Калуди Калудов има в репертоара си над 60 тенорови партии. Като се започне с Вердиевите – Алфред от “Травиата”, Радамес от “Аида”, Дон Карлос, Дон Алваро от “Силата на съдбата”, Манрико от “Трубадур”, Херцогът от “Риголето”, Рикардо от “Бал с маски”, Ернани и др., Пучиниевите Каварадоси – “Тоска”, Рудолф – “Бохеми”, Де Грийо – “Манон Леско”, Калаф – “Турандот”. Към тях трябва да се прибавят още главните тенорови роли от опери на Доницети, Росини, Белини, Бизе, Понкиели, Леонкавало, Маскани, Джордано и др., а от руската класика – Дмитрий от “Борис Годунов”, Владимир от “Княз Игор”, Княз Голицин от “Хованщина”, Ленски от “Евгени Онегин”. Внушителен е и концертният му репертоар, в чийто списък наред с Реквиемите на Моцарт и Верди, с Деветата симфония на Бетовен, присъстват още и “Stabat Mater” от Росини и Дворжак, както и “Меса Глаголица” от Яначек. Има студийни записи и издания на Балкантон, NAXOS, Sony Classic, Decca, Българско национално радио, Радио Катовице, радио RAI, Музикална къща “Гега ню”, видеозапис на RAI на операта “Атила” на Верди в Миланската скала и др.
През 1992 г. Калуди Калудов създава Оперния фестивал “Вива ил канто” в Чешин, Полша, на който е артистичен директор в продължение на 13 години. В последните години, паралелно с изпълнителската си дейност, активно се занимава и с вокална педагогика. Провежда Майсторски класове във Варна, Букурещ, Румъния, Бразилия, Полша, Финландия; През 2003 г. е преподавател в Музикалната академия на Катовице, Полша, където защитава научна преподавателска степен – доцент. От 2006 г. е хоноруван преподавател във Вокалния департамент на Нов Български университет. След участието си в „Дон Карлос” в Опера в Летния театър, именитият тенор очаква ученици от цял свят за поредния си майсторски клас от 9 до 19 септември в родния си град.
ДИМИТРИНКА РАЙЧЕВА – сопран, завършва НУИ “Любомир Пипков” и НМА “Проф. Панчо Владигеров” в София. Участва в I Национален конкурс “Млади музикални дарования” и получава награда за най-добро изпълнение на българска песен и специалната награда на примата Валери Попова (1994), а на Международния младежки музикален фестивал “Бряг на надеждата” в Добрич печели Грамота и Награда за най-добро представяне от страната домакин (1996). Завършва висшето си образование в НМА „Панчо Владигеров” (1998) с дипломна работа – участие в студентския спектакъл “Медиумът” от Джан Карло Меноти, където изпълнява ролята на Мисис Нолън, под режисурата на Пламен Карталов. Следват множество участия в концерти и спектакли в България и чужбина, стига до финала на Конкурса за млади оперни певци в Алкамо, Сицилия (2008), получава специалното отличие на конкурса “Мирике” в Контурси Терме, Италия (2008), специализира при известната оперна певица Лелла Куберли и диригента Даниеле Молес.
На XIV Международен конкурс за млади оперни певци “Борис Христов”, след успешен сценичен дебют в ролята на Амелия от операта “Бал с маски” на Джузепе Верди, е удостоена с III награда, бронзов медал и диплом (2009). В ролята на Флосхилде участва в премиерата на “Рейнско злато” от Рихард Вагнер (2010), с която се поставя началото на големия проект по тетралогията “Пръстенът на нибелунга” на проф. Пламен Карталов в Софийската опера и балет. За следващата опера “Валкюри” е ангажирана за ролята на Валтрауте. Певицата спечели и публиката на «Опера в Летния театър» със своята Амелия от премиерата на «Бал с маски» от Джузепе Верди, копродукция на Държавна опера Варна със Софийската опера и балет, в рамките на ММФ «Варненско лято» и второто издание на «Опера в Летния театър - Варна 2011».
От началото на октомври 2011 г. Димитринка Райчева е част от солистичния състав на Държавна опера Варна. В края на ноември същата година тя направи силен дебют в ролята на Тоска от едноименната опера на Джакомо Пучини, в партньорство със световните звезди Емил Иванов (Каварадоси) и Венцеслав Анастасов (Барон Скарпия). През май 2013 певицата участва в премиерните спектакли на „Залезът на боговете” от Рихард Вагнер, постановка на Националната опера и балет в София, където изпълнява три роли под режисурата на академик Пламен Карталов и диригентската палка на Ерих Вехтер (Германия).
В петото издание на Опера в Летния театър – Варна 2014 Димитринка Райчева впечатли публиката със следващия си дебют в премиерата на „Андре Шение” от Умберто Джордано. В партньорство с именитите български оперни певци Бойко Цветанов и Кирил Манолов, тя изпълни ролята на Мадалена с вокално и артистично майсторство, което й спечели аплодисментите на международната публика в Летния театър на Варна.
ДАНИЕЛА ДЯКОВА – мецосопран, завършва оперно пеене в НМА “Панчо Владигеров” – София в класа на проф. Руско Русков и доц. Христина Ангелакова. През 1998г. участва в Майсторския клас на Лука Горла в “Scuola Civica di Musica” в Милано, Италия. През същата година специализира оперно пеене при Серджо Сегалини в “Accademia D’Arte Lirica” в Осимо, Италия, а през 2000г. участва в Майсторския клас на френската оперна певица Каролин Диума в Созопол. Има награди от авторитетни певчески конкурси, сред които Първа награда от международния оперен конкурс “Надежди, таланти, майстори” - гр. Добрич, Първа награда от оперният конкурс “Млади оперни певци” - София, Втора награда на международния оперен конкурс “Георги Златев-Черкин” - София и Първа награда от оперният конкурс “Цветана Дякович” - София.
В репертоара на певицата са ролите на Адалжидза от “Норма”, Амнерис от “Аида”, Фенена от “Набуко”, Кармен от едноименната опера, Розина от “Севилският бръснар”, Дорабела от “Така правят всички”, Сузуки от “Мадам Бътерфлай” и др. На сцената на Софийската опера Даниела Дякова дебютира успешно в ролята на Принцеса Еболи от операта „Дон Карлос” на Верди. Талантливата певица е предпочитан гост на българските оперни театри, участва в много концерти. Гостувала е на различни престижни европейски сцени, САЩ, аплодирана е и в Япония, където гостува със състава на Пражката опера в ролята на Амнерис („Аида”). Публиката и музикалната критика дават висока оценка на нейните превъплъщения в ролите на Амнерис от операта „Аида”, Кармен от едноименната опера на Бизе, Адалджиза от „Норма” на Белини, Принцеса Еболи от операта „Дон Карлос” на Верди, Сантуца от „Селска чест” на Маскани. Даниела Дякова е солистка на Държавна опера Стара Загора и директор на Симфоничния оркестър в Сливен.