Варна заплашена да остане без видеонаблюдение
Варна заплашена да остане без видеонаблюдение / Дарик Варна

Варна може да остане без видеонаблюдение, ако полицията откаже да плаща за него, съобщи за Дарик общинският съветник от „Нашият град" Владимир Тонев, който представлява общината във „Варна Ефкон" ООД - съвместното дружество между Община Варна и българското представителство на австрийската компания "Ефкон АГ".

„Единственият, който извлича материални ползи от видеонаблюдението, е Областната дирекция на МВР, а тя никога не е плащала”, коментира той. Общото събрание на „Ефкон” е взело решение да се изпрати писмо до вътрешния министър Цветан Цветанов в качеството си на разпоредител с бюджетни средства да посочи оторизирани лица, с които да се водят преговори.

Енергията, която консумира уличният Биг Брадър, както и наемът на площите, където са разположени антените, се плащат от общината. „Системата е полезна, тъй като с нейна помощ намаляват катастрофите по кръстовищата, както и криминалните престъпления. Въпросът е, че тези, които я предоставиха, имат да получават още 2 млн. и 400 хил. евро и някой трябва да ги плати”, коментира общинският съветник. Според него е възможно дори договаряне за разсрочено плащане на задълженията.