Шипка - най-достойното място за България
Шипка - най-достойното място за България / netinfo
От тази сутрин започна специализираният оглед на вътрешната носеща конструкция на лъва на паметника на връх Шипка. Това съобщи Чавдар Ангелов, врид директор на НМП „Шипка- Бузлуджа“.
 
Целта е специалисти да проникнат във вътрешността на склуптурата на лъва и да огледат  нейното състояние и състоянието на крепежните елементи, като на тази база се прецени какво точно трябва  да се предприеме и на каква стойност ще са съответните ремонтно—възстановителни дейности .

Лъвът на Шипка е изграден от 28 части и тежи почти 28 тона. Висок е 4 метра и дълъг  8 метра. Изработен е от бронз и за последно е ремонтиран през 80-те години на миналия век.
Според първоначалния проект бронзовият лъв, отлят в Софийския военен Арсенал по проект на скулптора Кирил Шиваров, е трябвало да бъде поставен върху паметника. С помощта на макет върху изградената кула, направен с подръчни средства, се е установило, че ако фигурата бъде на това място, нейната видимост не би била добра. По тази причина лъвът е бил поставен върху корниза, над главния вход на паметника.

Паметникът на Свободата на връх Шипка е открит на 26 август 1934 година,  лично от цар Борис ІІІ. При откриването  му са присъствали над 100 000 души, от които 80 живи опълченци, преки участници в епичните боеве. Паметникът на Свободата е висок 31,5 м.

Проектът за него е дело на архитект Атанас Донков и скулптура Александър Андреев.  Строежът  на паметника, наподобяващ стара българска крепост, към която водят 890 стъпала,  започва през пролетта на 1926 г. под ръководството на инж. Богдан Горанов, арх. Минчо Заеков и инж. Иван Данчов. За главен майстор е назначен Илия Мъглов. Той обаче изкарал паметника до нивото на костницата, и поради суровите условия хората му се разбягали и изоставили строежа. В последствие е назначен  нов главен майстор - Пеньо Атанасов Колев от с Дралфа Търговищко, познат още като Пеньо Бомбето.

За реставрацията на Шипченския лъв  вече бяха проведени няколко различни  национални благотворителни акции.

През 2017-а се навършват 140 години от епичната Шипченска епопея, която знаменателна годишнина музеят се надява да посрещне с напълно реставрирана фигура на символа на победата и свободата на България.