Богатото културно-историческо наследство на хилядолетна Стара Загора, построено от предците, се нуждае от инструментариума на съвременния постмодерен културен туризъм. Не знам друг град с толкова изявена културна общественост и значима индустрия, призна проф. Румен Драганов в Стара Загора. Директорът на Института за анализи и прогнози в туризма представи лекцията си „Историческите дестинации в България, като перспектива за развитието на туризма в страната ни" по време на двудневна конференция в града ни. Темата на форума е „Историческото наследство на Стара Загора, Тракия и Балканите - пролет 2014", а по време на откриването зам.-кметът на Община Стара Загора Иванка Сотирова подчерта, че е необходимо да обогатим знанието си за историческото наследство, което градът е съхранил.
Конференцията се провежда днес и утре в зала „П.Р.Славейков" на Община Стара Загора. Във фоайето на залата е разположена експозиция от керамични просфори, предназначени за ритуални хлябове от музейните колекции от Стара Загора и Нова Загора. Изложен е и базар от книги и сувенири, научни публикации и документални филми на историческа тематика, свързана с темата на конференцията.
Регистрираните недвижими паметници на културата в България наброяват 43 276. Огромното културно-историческо наследство е публична държавна собственост, която трябва да се поддържа и охранява. Това е огромна тегоба за местните кметове, защото трябва да се пази, каза още проф. Драганов.По думите му, създаването на работни места е регламентирана държавна помощ, която може да се насочи към подобряване на местните икономики. Инструментариумът се нарича публично-частно партньорство и различни форми на държавно възлагане, призна професорът.
Според него е необходим регистър на туристическите атракции публична държавна собственост в страната, уточняване на техните ясни граници и създаването на работни места за подобряване на местните икономики.