Хилендарски метох
Хилендарски метох / netinfo
Днес се навършват 181 години от рождението Васил Левски. Годишнината ще бъде отбелязяна с редица прояви в страната.

В Стара Загора годишнината ще бъде отбелязана тържествено с общоградски ритуал по полагане на венци и цветя в знак на признателност към делото му. Ритуалът ще започне в 11.00 часа пред паметника на Левски.
 
Заупокойна панихида в памет на Дякон Игнатий ще отслужи храмовото свещеничество на катедрален храм „Свети Димитър“. В ритуала ще участват Военен духов оркестър и почетен караул от Втора механизирана бригада.
 
Музеен обект „Хилендарски метох” ще бъде отворен безплатно за посетители с работно време от 09:30 до 17:30 часа. За учениците ще бъде организирана музейно-образователна програма „Заветите на Апостола“, включваща беседа, занимателни игри и кръстословици. Участието в програмата е безплатно. За допълнителна информация: тел. 042/ 919-214 и 0884/ 477-128.

В продължение на три години (1855-58 г.), по време на престоя си в Стара Загора, в метоха живее младият Васил Иванов Кунчев в заедно с вуйчо си хаджи Василий (монах-таксидиот на Хилендарския манастир). Той се обучава в Светиниколското класно училище и посещава организирания от даскал Атанас Иванов курс за свещеници.

Васил Кунчев е роден в Карлово през 1837 година. След смъртта на баща си 15-годишното момче отива при брата на майка си - архимандрит Василий, който е таксидиот на Хилендарския манастир в Карлово и Стара Загора. През 1959 година е ръкоположен за йеродякон. Решава да се посвети на революционната борба, "захвърля расото" и в начало на 1962 година отива в Белград, където Георги Раковски подготвя Първата българска легия. Заради своите умения Васил Кунчев получава прозвището Левски. Участва в четата на Панайот Хитов, а сетне и във Втората българска легия на Раковски.

Левски става един от идеолозите на българската национална революция. Негово дело е създаването на Вътрешната революционна организация, която започва да гради в началото на 1869 година. Апостолът на свободата е убеден, че "нашето дело зависи от нашите собствени усилия". Той е заловен в Къкринското ханче край Ловеч в края на 1872 г. Процесът срещу Левски е в София, а присъдата му - смърт чрез обесване, е произнесена през януари 1873 година и следващия месец е изпълнена.