53 са вече регистрираните сдружения на собственици в Казанлък, по Програмата за енергийна ефективност. Част от тях са в процес на сключване на договори, друга част още подготвят някои процедури, по трети -вече се работи.
Това бе оповестено на разширена оперативка с представители на Община Казанлък, фирмата, извършваща инвеститоркия контол по санирането - „Балканинвест", експерти- контрольори и представители на медиите. Разширената среща бе ръководена от кмета на община Галина Стоянова, а докладчик бе зам. кметът Даниела Коева.
29 от тези 53 сдружения вече са одобрени за финансиране, като 19 от тях имат и сключени договори с Българската банка за развитие, за 14 от тях са с избран изпълнител на дейностите, по други два предстои избор на такъв и за един от блоковете вече има обявена процедура за изпълнител. Най- критичен и с най- голямо закъснение към момента се оказва процесът по санирането на блока, с адрес бул. „ Батенберг" №9, стана ясно по време на срещата. Изпълнител на този обект е софийска фирма, със собственик от Неделино.
Заради закъснението изпълнителят на този блок ще претърпи и съответните неустойки към сключения договор. Кметът на Община Казанлък даде седмица време на строителя да покаже, че ще може да изпълни заданието.
След което по преценка и на инвеститорския контрол, ако се налага, ще се предприемат действия по прекратяване на договора.
Със закъснение в сроковете е и друг блок, на „Батенберг" 117. Причината е обжалване по отношение на избран изпълнител. Там строителната площадка ще се открие веднага след като приключи съгласувателната процедура в Противопожарната служба на Казанлък, стана ясно на дешната среща.
Подобна е ситуацията с блока на улица „Цар Иван Шишман", №19.
Пред финализиране, почти до фаза Приемателна комисия и издаване на Акт 15 са блоковете на ул. „Макариополска" 42. Почти на същия етап са и от „Илинден" 16, блоковете в кв. „Изток" № 11 и 12, 25 и 73.
Независимо от финализирането на обектите и евентуалното бързане от страна на изпълнителите, заради очакваното предстоящо сериозно понижение на температурите, от Общината няма да правят компромиси с качеството, стана ясно по време на срещата. Такива уверения направиха и от фирмата, извършваща инвеститорския контрол.
Забавена доставка на дограма бави сроковете на ул. „Батак"16, а блокът на улица „Тюлбенска" 73 е с удължен срок за приключване до 5-ти март. Фирмата- изпълнител е дала уверения, че ще може да се справи до края на тази година, каза зам. кметът Даниела Коева.
Към момента не е започнало санирането на блока на ул. „Възраждане" 6, заради обжалване на процедура за избор на изпълнител. Казусът е в Комисията за защита на конкуренцията, която не се е произнасяла от месец август тази година, въпреки едномесечния законов срок за това.
Други три жилищни блока са в различни фази на процедурата за избор на ипълнител: блокът на ул. „Цар Иван Шишман" 4 има вече избран, подобна е и ситуацията с този на „Стамболийски" 46. Текат сроковете по евентуално обжалване.
Третият блок е този в ромската махала „Кармен", за който има един кандидат- изпълнител, но процедурите по окончателното му одобрение не са финализирани.
Пред журналисти кметът на Казанлък Галина Стоянова заяви категорично, че Общината няма да стартира процедурата, независимо, че на практика е почти финализирана, ако регистрираното сдружение на собствениците там не си поеме и заплати ангажимента по възстановяването на 7-те канализационни отклонения, до уличната канализация. Това се е наложило заради препоръки, на база изготвено енергийно и конструктивно обследване на блока.
Общината ще изпълни всички административни процедури към този блок, но нищо повече от това, категорична бе Стоянова. Подмяната на канализационните отклонения не е дейност, която се финансира от програмата за енергийна ефективност на многофамилните жилища, което налага живеещите в блок „Кармен" собственици да си поемат сами разходите за канализационните инсталации, извън сутерените. За малката част наематели на общински жилища в блока, това ще бъде поето от Общината, като неин ангажимент.
Ако все пак санирането на "Кармен" се случи и живеещите в него си поемат разходите по канализационните отклонения, то Казанлък ще стане първият град в България, в който е саниран блок в махала с ромско население.
Да бъдат безкомпромисни при контролирането на плановете за управление на отпадъците по строителинте площадки, където се работи призова на срещата контрольорите от „Балканинвест" кметът на Община Казанлък Галина Стоянова.