Цената на билета за градски транспорт в София от юли 2008-а е незаконна според ВАС
Цената на билета за градски транспорт в София от юли 2008-а е незаконна според ВАС / снимка: Sofia Photo Agency
Цената на билета за градски транспорт в София от юли 2008-а е незаконна според ВАС
33848
Цената на билета за градски транспорт в София от юли 2008-а е незаконна според ВАС
  • Цената на билета за градски транспорт в София от юли 2008-а е незаконна според ВАС

Върховният административен съд постанови като незаконно приетата цена от 1 лв. на билета за градски транспорт в София, която беше гласувана от Столичния общински съвет на 12 юни 2008 г. При тези условия билетът сега трябва отново да стане 70 ст. Това заяви за Дарик радио Борис Цветков - общински съветник от БСП в предишния мандат на градския парламент и основен жалбоподател по делото. В отговор на това Столичната община излезе със становище, че въпросната наредба е действала само три месеца, защото през септември 2008 г. е приета нова, която не е обжалвана в съда.

Поскъпването на билета с 30 ст. с Наредба от юни 2008 г. не е икономически обосновано. Това каза още Цветков, позовавайки се на мотивите на съда. „Тогавашният мотив на Велизар Стоилов беше, че горивата на световните пазари са скочили с 30 процента и той затова вдига цената на билета. Как се компенсират гражданите, които съвестно са изпълнявали и са плащали незаконосъобразните цени", каза Цветков.

Как ще бъдат компенсирани потребителите е юридически въпрос, но със сигурност сега билетът няма да поевтинява, защото решението на съда засяга наредба, която е изцяло отменена с нова такава и вече не съществува в правния мир. Това каза общинският съветник Елен Герджиков. „Не виждам абсолютно никаква причина да се поема каквато и да е политическа отговорност. По мои спомени обосновка имаше. Никакъв смисъл няма да се обжалва нещо, което не съществува. Единственият начин да бъде компенсиран един човек е той да си потърси правата в съда, където трябва да докаже, че е ползвал, тоест трябва да си пази транспортният документ от този момент", каза той.

Вероятно потребителите, които са купували билети от 1 лв. през този период няма да спечелят евентуално дело в съда, защото в Закона за държавната отговорност за
причинени вреди не предполага обезщетяване на икономически щети. Това каза за Дарик радио Богомил Николов от „Активни потребители". „Там е предвидено, че може да се обезщетяват неправомерно задържане под стража или обвинение в престъпление, но икономически щети, претърпени от хората, просто не фигурират", допълни Николов.

Той все пак посъветва потребителите да си търсят правата. Ако съдът постанови на Центъра за градска мобилност да изплати обезщетение или да намали цената на билета, то това ще намали приходите на дружеството, каза неговият управител Николай Костов.