Съветниците искат промяна в статута на яз. Тича  и спиране строежа на МВЕЦ Моста
Съветниците искат промяна в статута на яз. Тича и спиране строежа на МВЕЦ Моста / netinfo
Общинският съвет в Шумен единодушно прие декларация, в нея се иска да бъде изготвен нов водостопански баланс на яз. „Тича”. Той трябва категорично да установи, че експлоатацията на МВЕЦ „Моста”, съобразено с функциониращата МВЕЦ „Миланово”, няма да постави пред опасност от воден режим населението на региона и ще гарантира качеството на питейната вода. В приетата декларация се настоява още да бъде гарантиран ефективен контрол и подчинен режим на водоползване за енергодобив от яз. „Тича”, както и до изпълнението на тези две искания да се спре строителството и пускането в експлоатация на МВЕЦ „Моста". Копие от тази декларация ще бъде изпратено до президента Георги Първанов, до министър – председателя Сергей Станишев и до председателя на Народното събрание. Съветниците решиха още кмета на община Шумен Красимир Костов да направи необходимите постъпки за промяна статута на яз. „Тича” с приоритет за питейни нужди.

В хода на дебатите в сесийна зала днес имаше много изказвания. Кметът на Шумен Красимир Костов видя решението на въпроса относно строежът на централата в три точки. Първо да се отмени издаденото разрешение за водоползване, второ да се спре строителството на централата и да се промени статута на яз. „Тича”, който да е за водоползване и напояване. От изказването на областния управител на Шумен Тодор Тодоров стана ясно, че е получил становище от МРРБ относно строителството на централата. В него се казва, че трябва да се направят постъпки за спиране строежът на МВЕЦ-а , докато се изготви нов водостопански баланс и да се поиска промяна в статута на яз. „Тича”. Промяната на статута обаче може да стане с решение на МС , стана ясно днес.

На заседанието на местния парламент присъства и инж. Венцислав Николов, директор на „Басейнова дирекция” за Черноморския регион. Той гарантира, че след пускането в експлоатация на МВЕЦ „Моста” ще има вода за водоснабдяване и за напояване. „Едва тогава ще има вода за функционирането на централата”- каза инж. Николов. По думите му, едни и същи водни маси ще се използват за работа на ВЕЦ „Миланово” и на МВЕЦ „Моста”.

От изказването на управителя на В и К инж. Светлозар Дамянов в залата стана ясно, че в момента в яз. „Тича” има 195 млн. куб. м. вода. От тях 30 млн. куб. м. ще се използват за водоснабдяване , 40 млн. куб. м. за напояване, 10 млн. куб. м. за екологични нужди плюс количества водни маси загуби, което застрашава да се стигне до санитарния минимум. Той е между 88 и 110 млн. куб. м. вода,а това ще доведе до влошаване качеството на питейната вода . По думите на инж. Дамянов, в язовира трябва да има 250 куб. м. вода. Светлозар Дамянов попита инж. Николов дали смята да предложи на министъра да издаде заповед за спиране на напояването. Ясен отговор обаче не беше получен.

Представителят на фирмата инвеститор „Касиопея-7" адвокат Даниела Димитрова заяви пред общинските съветници, че „Касиопея-7" няма да е виновна за липса на вода в Шумен. „Ние изпълняваме актове,издадени от министерството на околната среда и водите”- каза Димитрова. По думите й , в България има 51 язовира, на които са построени 89 ВЕЦ - а. „Никъде до този момент населението на тези общини не е останало без вода и без напояване” - допълни Димитрова.