Окръжният съд в Шумен призна за виновна Севелина К., директорка на Дома за деца с умствена изостаналост в село Васил Друмев, за причиняване по непредпазливост смъртта на 17-годишен възпитаник на дома.
Това става ясно от решение на магистратите. Директорката получава едногодишна условна присъда с тригодишен изпитателен срок. Тя не е окончателна и подлежи на обжалване.
Съдят директорка заради смъртта на дете от социален дом
На 3 септември 2015 година след решение на социално-педагогическия съвет в дома бил направен подбор на децата за еднодневна екскурзия с организиран плаж в курорта Камчия. Със специална заповед били определени и деветима придружители на децата от персонала на Дома за деца с умствена изостаналост. Групата посетила неохраняем плаж в курорта, който бил сигнализиран с табели на два езика, че къпането в района е забранено.
Подсъдимата Севелина К. не се съобразила с предупредителните табели и без да осигури необходимите водни спасители и медицински персонал, разрешила на децата да се къпят в морето при вълнение от 2 бала. Около 16 часа възпитаниците на дома Д. Ангелов и С. Константинов влезли отново да се къпят заедно с Ат. Атанасов от персонала на дома. Свидетел по делото, който плажувал там, забелязал, че Атанасов се мъчи да извади към брега едно от децата, а вълните покривали и другото момче. Мъжът успял да спаси едно от децата и изтичал към други хора на плажа, които имали надуваем дюшек, за да влезе отново във водата за спасяване на другото момче. То обаче не било открито от включилите се в спасяването му още двама мъже.
17-годишно момче от Шумен изчезна в морето край курорта "Камчия"
За инцидента с удавеното момче на плажа в Камчия свидетел по делото подал сигнал на тел. 112. Със сили на Гражданска защита било предприето издирване на 17-годишния С.К., но спасителите не успели да го намерят. Тялото му изплувало на 5 септември в района на курорта.
Резултатите от съдебномедицинската експертиза сочат като причина за смъртта на С. К. механична асфикция от удавяне. По време на разследването са установени редица нарушения на правно регламентирани дейности, като Наредбата за водноспасителната дейност и инструкцията за организация на тази дейност и обезопасяване на водните площи при провеждане на детски и ученически отдих.