Община Търговище ще финансира с 30 000 лв. проучванията на крепостта Мисионис. Това съобщи кметът д-р Дарин Димитров на пресконференция, в която взеха участие ръководителите на разкопките проф. Николай Овчаров и Ангел Конаклиев от местния Исторически музей.
Проф. Овчаров съобщи, че предстои да излезе от печат най-новият пътеводител „Търговище - бисерът на българския Североизток". „В него разказвам цялата история на региона, от най-ранните разкопки на жилища до периода на Ески Джумая", каза той. Изданието ще бъде преведено на английски език и ще представи Търговище и при посещението на официална делегация от Община Търговище в Китай през есента.
Археологът Ангел Конаклиев подчерта, че сред целите през новия сезон е проучване на кварталите на Мисионис. Ще се работи на две основни места - между базилика 3 и ранновизантийската крепост, както и в квартала до главния път София - Варна, който представлява особен интерес, тъй като за първи път стартира цялостното му проучване. Смята се, че там се намира кантора за търговия с Русия от 5-6 век. „Теренът е почистен и очаква посетители. Всички сме потомци на Мисионис и с общи усилия можем да го превърнем в предпочитано място както за отдих, така и за любителите на историята", завърши археологът.
През 2016 г. една от основните цели на археолозите ще бъде и проучване на драматичната история на средновековния Мисионис от края на 14 век, носещ вече името Косово. На пресконференцията бяха показани шест сребърни монети, намерени при предишни проучвания, които имат особено значение за историята на града. Те са на султан Мурад Първи, по чиято заповед през 1388 г. е предприет голям поход на османците срещу търновска България. Монетите са открити в убит османски войник по време на обсадата на Мисионис. Според проф. Овчаров тази находка хвърля допълнителна светлина върху известната ни от археологическите данни голяма битка за града, която става през пролетта на 1393 г.