„Омбудсманите са посредник между гражданите и администрацията. Ние виждаме слабите места и можем да информираме и кметовете и председателите на общинския съвет. Правим всичко възможно и работим добре". Това заяви по време на среща с кметът на Шумен почетният председателя на Националното сдружение на местните обществени посредници в България и омбудсман на Пазарджик Иван Димитров. Той обясни, че сдружението е създадено през 2006 година.
Според Таньо Атанасов, който е омбудсман на Бургас и член на сдружението, въведеното квалифицирано мнозинство от 2/3 за избора на обществени посредници, залегнал в Закона за местното самоуправление и местната администрация е „спирачка за развитието на тази гражданска институция". По думите му, политическата пъстрота в общинските съвети торпилира възможността обществените посредници да се умножават. Според него, трябва да се стимулира промяна на тази законодателна норма.
„По-голямата независимост на обществените посредници според нас може да се постигне с пряк избор, гражданите да избират обществения посредник и той да се отчита пред тях, а не да става, в много случаи, възможен след политически комбинации", добави Атанасов. Според него между граждани и администрация има натрупана неприемливо висока степен на доверие, а обществения посредник е формата за скъсяване на връзката и увеличаване силата на гласа на гражданите.
Членовете на сдружението на местните омбудсмани са в Шумен по повод национална среща на сдружението. По-рано днес те се срещнаха с кметът на Шумен Красимир Костов. „Безспорно има ситуации, в които отношенията между властта и гражданите не са съвършени и омбудсмана е медиаторът, който може да потърси пътеката", заяви Костов.