Никакво замърсяване на околната среда и въздуха няма да има вследствие построяването на завод за преработка на отпадъци в Шумен. Това обяви днес инвеститорът Дитер Вагенбренер. Той обясни, че заводът ще работи по технологията, след която няма никакъв остатъчен материал, а само пепел, която може да се ползва в производството на цимент.
Немска фирма иска да строи завод за боклук край Шумен
Предприятието има две части - място, в което се преработва боклука и от него се получават пелети и друга част,в която е разположена централа за електричество и топлоенергия.
Около 8 месеца отнема изграждането на всяка от мощностите на завода, обясни инвеститорът. Стойността на проекта от такъв размер - с възможност да преработва 100 хил. тона боклук годишно, е 58 милиона евро, каза Вагенбренер. Ще се получават около 36 мегавата енергия, 24 мегавата електричество и още 12 мегавата топлоенергия. В предприятието пък ще има работа за 35 човека.
Общината 20 години няма да плаща нищо на завода, а само ще трансортира боклука си дотам, обясни кметът Любомир Христов. В предварителен разговор е обсъдено и да има дялово участие в това предприятие.
Зам.-кметът по строителството Боян Тодоров отбеляза, че технология позволява и да бъде изграден ТЕЦ, които да захранва градско парно.
Изграждат 4 нови предприятия в Шумен
По думите на немския инвестотор, той се е срещнал с японци, които имат интерес за изграждане на предприятие в Индустриалния парк на Шумен. Те също имат интерес към пелети и енергия, отбеляза Дитер Вагенбренер.