Лекари протестираха пред болницата в Търговище
Лекари протестираха пред болницата в Търговище / Борислав Курдов

Близо 50 лекари и работещи в многопрофилната болница за активно лечение в Търговище излязоха на протест пред здравното заведение в петък, 11 юли, по обяд. С това те се включиха в националния протест на медиците, които настояват за незабавна актуализация на бюджета на Националната здравно осигурителна каса и превеждане на сумите за извънлимитни дейности, които са забавени от месец април.
„Липсата на финансиране налага да се отлагат планови медицински интервенции. Това е много рисково, защото пациентът в дадения удължен период на изчакване може да се влоши и от планов да стане спешен. А лекуването на спешен пациент е по-скъпо, от колкото плановото. При вземането на решения за отлагане рискът за лекаря е много голям. А естеството на болницата в Търговище е такова, че 80 процента от болните при нас са спешни", заяви по време на протеста д-р Таня Митева, председател на дружеството на лекарите в МБАЛ.
Изпълнителният директор д-р Иван Светулков уточни, че НЗОК дължи на МБАЛ 350 000 лева за натлимитна дейност. На почти същата сума се равняват и задълженията на дружеството. „Ако тенденцията за не плащане продължи, вероятно ще се наложи драстично да намалим разходите, а това са заплати, лекарства, медицински изделия, електроенергия и газ, водоснабдяване и канализация - каза д-р Светулков и продължи - Категорично поддържаме становището че трябва незбавно да се актуализира бюджета на НЗОК"
Според д-р Светулков, болницата има пари за един месец. „Ако не бъде извършено плащане към болницата, от тук ще се наложи да бъдат спрени храненето на болните, сприаме всякакви външни услуги като пране на постелъчен инвентар, никой няма да ни достави и едно хапче или ампула", заяви той.
Изпълнителният директор на МБАЛ пред представители на медии изказа и още едно свое мнение. А именно, че областните болници не трябва да се орязват с един общ знаменател като всички останали здравни заведения. „По изследване на сдружението на областните болници, от 2007 година насам тези здравни заведения от тази година имат вариране на пациентите от 3 до 5 процента на година. Което означава че дейността им е константна, предвидима. Тук всички пациенти са по спешност и не могат да бъдат върнати. Приходите за тези болници от Касата за тези години също са константни. За това не виждаме резонно обяснение областните болници да бъдат орязвани от тези плащания. Още повече, че тези здравни заведения изпълняваме някои функции които са част от националната сигурност. Примерите: при епидемия всички заболи влизат в областни болници, при взривовете край Петолъчката всички пострадали бяха настанени в ямболската областна болница, при атентата на летището в Бургас - ранените бяха откарани в местната областна болница, а нужната кръв бе взета от областните болници във Варна и Сливен. Отделения като Кръвен център, Педиатрия, Съдебна медицина, Клинична и Обща патология и други ги има само в областните и общински болници. Да сте чували частна инфекциозна болница например... Тези специфики отличават областните болници от всички останали. Затова многократно сме заявявали, че такова отношение на институциите, с които работим е меко казано неприемливо за нас", каза д-р Светулков.
Час след протеста стана ясно , че РЗОК - Търговище е извършила плащане към болниците от областта за неизплатената част от дейността им за месец април 2014 г. Общият размер на доплатената сума е 277 882 лв.