Унгарец на кон премина по пътя на коприната през разградското село Гецово. Историческата конна експедиция на д-р Ищван Бенце е под надслов „Пътят на коприната върху кон“, продължава 3 години, началната й точка е Будапеща, а крайната – Сеул. Лицево-челюстният хирург и екипът му обясняват, че целта им е популяризиране на културите на родната Унгария и останалите страни от Евразия, през които преминават. Д-р Бенце язди в унгарска носия, заради ветеринарните изисквания по границите във всяка страна сменя коня, в България избра да пътува с кон от клуба по коневъдство и конен спорт „Хезар“, който има база в Гецово.
Чуйте още от прикачеиня звуков файл.
Историческата конна експедиция на д-р Ищван Бенце е тръгнала от Будапеща в началото на юли. Преминала е през Сърбия, оттам по вода в България, после през Черно море до Грузия и Азърбайджан. Няма строги правила през цялото време и през целите държави да се язди, но ежедневно 52-годишният зъболекар в унгарска носия е на кон по 30-40 км. Основната идея е културен обмен между държавите, през които преди векове е минавал пътя, свързващ Изтока и Запада – „Пътят на коприната“. Мултикултурен е и екипът на д-р Бенце. Придружава го с кола, а понякога го сменя и на коня сънародникът му Ласло Цако, а за контактите с местни структури отговаря украинката Светлана Калиновская, която живее в Будапеща, при посещението в България работният й език е руски.
Целта ни е е на територията на тези страни, през които преминаваме да правим културен обмен, да опознаем културата на тези страни, да покажем нашата култура, основната цел е популяризация културата, познанията един за друг културата на народите, които живеят в Евразия. Както знаем в миналото е имало близки връзки между народите в Евразия, дълбоки връзки са били, смятам, че днес е актуално да се опираме на общото си минало и да възстановим връзките, да ги укрепим и възобновим. В тази експедиция даваме възможност с нея през държавите да се присъединят към експедицията културни връзки да установим, търсим поддръжка, да се присъединят към маршрута ни по възможност.
Проектът продължава 3 години, всяко лято д-р Бенце и неговият екип ще преминава през няколко държави, последната точка от експедицията е Сеул. През 2017 и 2018 г. конната експедиция ще мине през: Узбекистан, Туркменистан, Южна Корея, Монголия, Китай и Корея. За всяка от страните зъболекарят на кон се е зарекъл да разказва само положителни неща.
Най-добрите си впечатления разказваме, и за България така ще разказваме, засега са само добри впечатленията.
Конете, с които пътува унгарецът, се сменят във всяка страна. При предишните две експедиции на д-р Бенце – „От Златния човек до Атила“ и „Евразия“ – имало забавяния при преминаването на граници заради ветеринарни изисквания, затова сега във всяка държава се използват местни коне. Чрез посолството на България в Будапеща е установен контакт с Националната конна асоциация, оттам препоръчали конете на Димитър Димитров от клуба по коневъдство и конен спорт „Хезар“. За д-р Бенце бяха избрани две кобили – източно българската Май Екселенц и руския тежковоз Монагуеър.
Хареса ми, много красив кон, малко го яздих, но ми хареса, безусловно само добро ще говори за този кон.
Проектът „Пътят на коприната върху кон“ се реализира с подкрепата на Националния културен фонд на Унгария и със съдействието на офиса на премиера на Унгария.