Той беше категоричен, че градската администрация е издадала предписания за обезопасяването и контрола върху достъпа до сградите.
„Няма подадени инвестиционни намерения от страна на собствениците на изгорелите складове за евентуални строителни действия“, подчерта още Тотев.
По думите му, опасността от запалване на съседната фабрика, в която освен готова продукция, е имало и голямо количество газ, е била огромна и само бързата и изключително добрата работа на пожарникарите е предотвратила по-нататъшното разрастване на пламъците и евентуалното евакуиране на целия район.
„Не мога да коментирам преди разследващите органи да си свършат работата, но ако се докаже умишлен палеж, това е абсолютна малоумщина и извършителят трябва да бъде наказан с най-строгите мерки в закона“, заяви още градоначалникът.
Той каза още, че вече е сформирана междуведомствена комисия, която в рамките на месец трябва да обследва изгорелите складове и да изготви предписания за последващите действия. До сряда периметърът на пожара остава затворен за движение.
Проектът за Тютюневия град за 2019-а година остава в сила, допълни кметът. Всички проектни предложения за тази зона ще бъдат разглеждани и коментирани от Община Пловдив и ще получат съответното финансиране.
"В момента пред Община Пловдив изниква предизвикателството – да се изпълни със съдържание и с изкуство тази зона. Пловдив няма да се откаже от проекта за Тютюневия град, даже ще се фокусира върху тези проекти и този негатив ще превърнем в позитив. Надяваме се, че с усилията на всички пловдивчани ще успеем да излезем от тази ситуация", заяви още той.
В обръщение към министър-председателя от Обществения съвет за култура поискаха незабавен достъп на експерти до сградите, изготвяне на експертиза за състоянието им, концепция за тяхното бъдеще, както и незабавното им аварийно укрепване.
От съвета настояват още за придобиване на собствеността на складовете от община Пловдив или държавата, както и за санкции и наказания на собствениците и на всички отговорни лица.
На внезапна проверка в града под тепетата пристигна и министърът на културата Вежди Рашидов. Той призова за промяна в закона още през септември, предвиждаща по-строги и по-големи финансови санкции за собствениците на сгради - паметници на културата, тъй като предвидената в момента глоба от 30 000 лева явно е малка и в повечето случаи не се плаща от нарушителите.
Обзор на темата от деня чуйте в звуковия файл.