Министерският съвет трябва да преразгледа решението си, с което дари държавните акции от Панаира на Пловдив и на Варна. Около това становище се обединяват представителите на различните политически партии в ОбС на града под тепетата, показа проучване на Дарик. На вчерашното си заседание съветниците единодушно не приеха решението на Правителството от миналата сряда, според което Община Пловдив получава 20,63% от капитала на „Международен панаир Пловдив“ АД, а община Варна –29%. В мотивите си те посочиха несигурността на сделката и несъгласието си с разпределението на дарението на държавния дял в Панаира, което според тях е направено по неясни критерии и е обидно за Пловдив.
„Най-добрият стопанин на останалите 49,63% акции на Пловдивския панаир е държавата. Тя винаги има лостове и начини да се намеси, ако се случва нещо неправомерно и незаконосъобразно“, заяви Радослава Ташкова от групата на управляващите от ГЕРБ.
По думите й, към момента решението на Министерски съвет не дава възможност тези проценти да се прехвърлят изцяло на града. „Ако има такава вероятност, първо трябва да се преценят плюсовете и минусите“, каза още тя и допълни:
„Не става ясно защо Варна би трябвало да приеме нещо от Пловдив, все едно градът ни да придобие половината от тяхното пристанище“.
Според Дани Каназирева от „Съюз за Пловдив“, вчерашното решение на ОбС на Пловдив е решение на чест и достойнство.
„Да, то не променя нещо генерално, ако няма последващо решение на Министерски съвет, но считам, че това, което се случва, е най-малкото несправедливо спрямо Пловдив. Международният панаир е емблемата на града. Призовавам за отмяна на решението на Правителството чрез запазването на 49-те процента от капитала на дружеството или те да бъдат прехвърлени изцяло на Пловдив“, заяви още тя.
Позицията на ДСБ е, че решението на Правителството е срамно и неприемливо за Пловдив, по отношение на това, че по-голямата част от процентите от Панаира отива във Варна.
„Защо не го подарят на Ябланица или на Цалапица, например“, попита риторично общинският съветник Божидар Здравков.
По думите му, интересът на пловдивчани отново е загърбен за сметка на интереса на община Варна, която вероятно ще използва своя дял от панаира за разменна монета за теренът в центъра на морската столица, собственост на пловдивския бизнесмен и член на изпълнителното бюро на БСП Георги Гергов.
Според Александър Сиди, съветник от групата на Патриотичния фронт в ОбС, решението на Правителството да раздели по този начин държавните акции на Панаира е "меко казано странно".
„ОбС на Пловдив, призван да защитава интересите на града, нямаше как да приеме това дарение, защото по този начин държавата губи контролния пакет акции в Панаира. Ако Варна получи тези акции, много по-лесно е те да се заменят срещу терена на Гергов и така той да придобие 70% от Панаира, с което вече може да увеличава капитала си, без да се занимава с останалия миноритарен дял“, счита и Сиди.
Той също призна, че отхвърлянето от страна на Пловдив на решението на Министерски съвет не спира неговото действие.
„Надявам се на заседанието си в петък варненските общински съветници да постъпят мъдро и държавнически, защото казусът би могъл да се превърне в една от големите далавери на Пловдив, тъй като в годините назад покрай това дружество се завъртяха много схеми. Затова се надяваме Правителството да преразгледа решението си“, категоричен беше представителят на Патриотични фронт.
„Позицията на БСП е, че Пловдив трябва да получи всичките 49% от държавните акции на Панаира“, заяви председателят на групата на социалистите Николай Радев.
"Тук се разминахме с мнозинството в ОбС и затова не гласувахме“, обясни той.
По думите му, 20% от капитала на дружеството наистина не са удовлетворяващи, но Пловдив е трябвало първо да ги приеме, тъй като те представляват 40 милиона лева от общия капитал на Международния панаир и на последващ етап да поиска и останалите проценти.
Припомням, че след вчерашната сесия на пловдивския ОбС кметът Иван Тотев заяви, че местният парламент би приел евентуално последващо решение на Министерски съвет, но такова, което да не ощетява града и също изрази учудването си от това, защо на Община Варна се прехвърлят 29% от държавния актив на Пловдивския панаир.
Още чуйте в разширения звуков репортаж.