Скоро се запознах с делото за мръсния въздух, което тръгна в Пловдив на 31 май и подкрепям изцяло такъв тип обществена дейност и гражданска активност. Това заяви в ефира на Дарик радио проф. Мария Иванова, която е специалист по Международни отношения и глобална екологична политика и преподава Глобално управление във Висшето училище по политика към университета Масачузетс в Бостън.
От местните власти зависи много в екологичен план. Те имат бюджет за спазване на законите и наредбите, свързани с околната среда. Това не са излишни разходи, а средства за инвестиция, коментира още проф. Иванова.
В България трябва да се засили интереса към екологичното образование на училищно и университетско ниво, каза още проф. Иванова. Според нея студентите са генераторът на активностите, касаещи екологичната политика в световен мащаб.
Единственият глобален проблем, който е решен към момента, това са озоновите дупки. Международните договори, забраняващи използването на определени вещества и продукти, промениха изцяло ситуацията в индустрията. За съжаление трябва още много работа, тъй рискът човечеството да изчезне е съвсем реален, каза още проф. Иванова. 20 години след приемането на глобалната стратегия за устойчиво екологично развитие все още нищо не е направено. Най- големият проблем е и си остава затоплянето на климата, допълни проф. Иванова. По думите й процесите на Земята са обратими, но не така стои въпросът със съществуването на хората. Планетата ще остане, но дали човечеството ще бъде на нея - това е въпросът, подчерта проф. Иванова.
Цялото интервю с проф. Мария Иванова можете да чуете от прикачения звуков файл.