- Абсурд: Лекари бъркат болест на кръвта с шипове, пращат пациентите в Павел Баня
- Абсурд: Лекари бъркат болест на кръвта с шипове, пращат пациентите в Павел Баня
Всеки месец по два нови случая на болни от рядката болест на клетките мултиплен миелом се диагностицират в УМБАЛ „Св. Георги", а държавата на година осигурява безплатно лечение на едва 20 души от цялата страна. Това информира ръководителят на клиниката по Хематология в Университетска болница проф. Стефан Горанов по време на IX-та Национална конференция по клинична хематология в Пловдив. Той обясни, че заболяването на кръвта мултиплен миелом, чийто акцент е тазгодишната среща на специалистите от цяла България, засяга клетките, които участват в изграждането на имунитета на организма и тяхната злокачествена мутация води до смъртоносни последствия.
Темата за заболяването е избрана за конференция, защото рядко има друга болест, която така бързо да смени терапевтичната стратегия на лечението, обясни проф. Горанов. Причината са новите съвременни лекарствени средства, които дават резултати като при трансплантацията на стволовите клетки. Той обясни, че медиците никога не са били толкова информирани за механизмите на възникване на злокачествените заболявания както сега. Въпреки това проф. Горанов обясни, че у нас продължава да има проблеми с ранното диагностициране на заболяванията на кръвта. В 75% от случаите личните лекари поставят диагноза шипове или ломбаго, ако пациентът им се оплаче от симптомите на рядката болест, сред които е лесно чупене кости, при минимални усилия.
/Чуйте повече информация от проф. Стефан Горанов от прикачения звуков файл 1/
Проф. Горанов бе категоричен, че никога с лека ръка не бива да се поставя диагнозата шипове или радиколит при възрастни пациенти. Точно обратното, трябва да им се направи пълна кръвна картина, която не струва скъпо, изследвания за общия белтък или рентгенова снимка, които веднага ще покажат засегнатите от болестта кости. Огромно е изобилието на медикаменти, които успешно блокират различни етапи от развитието на злокачественото заболяване. Проблемът е, че тези лекарства са десетки пъти по-скъпи от лечението с химеотерапия например, уточни проф. Стефан Горанов. Той обаче съобщи как осигуряват на пациентите си тези медикаменти.
/Чуйте повече от прикачения звуков файл 2/
Общо три са лекарствените средства за лечение на мултиплен миелом. Единият медикамент, който се влива на болните е Бортезомип, а останалите два имуномодулатори под формата на таблетки Талидомит и Леналидомит все още не са включени в позитивния лекарствен списък у нас. Медиците се надяват, че през 2011 година това ще се случи и ще правят от болните пълноценни граждани.
/Чуйте повече от прикачения звуков файл 3/
Средната продължителност на живот на заболелите от мултиплен миелом е 40 месеца, ако се лекуват с тези медикаменти, преживяемостта се увеличва двойно или тройно. Той допълни, че имат уверение, че от 2011 година лекарственият продукт ще се отпуска за 40 души.
Подлагат се на безплатно лечение онези пациенти, които имат най-точни показания за включване на лекарството или хора, при които добрият терапевтичен отговор от лекарствения продукт може да се запази с последваща трансплантация на стволови клетки, обясни проф. Горанов.
56 научни доклада и съобщения за механизмите за възникване на болестта, диагностичните проблеми и съвременните методи на лечение, ще бъдат изнесени от водещи специалисти по време на двудневния форум. След Националната конференция специалистите ще приемат задължителни методични указания за лечението на мултиплен миелом.