Ръководителят на службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси Том Флетчър заяви тази сутрин пред "Би Би Си", че 14 000 бебета могат да загинат в Газа в рамките на 48 часа, ако не получат хуманитарна помощ навреме, предаде The Guardian.
Пет камиона с помощи са влезли в Газа вчера, но Флетчър определи това като „капка в океана“ и напълно недостатъчно спрямо нуждите на населението.
Малко по-късно днес стана ясно, че ООН е получила разрешение от Израел да изпрати още около 100 камиона с хуманитарна помощ, предадоха ДПА и Франс прес, като цитираха Йенс Лерке, говорител на службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси.
Лерке изрази надежда, че спешните доставки ще бъдат допуснати най-късно утре.
Близо двумилионното население на Газа е почти изцяло зависимо от хуманитарната помощ за своето изхранване, отбелязва ДПА.
Израел обвинява палестинската въоръжена групировка "Хамас", че отклонява помощите, за да финансира собствените си операции и бойци.