Непостоянен ток, лошо качество на питейната вода и необходимост от поддръжка на екопътеката, са сред основните проблеми в плевенското село Къртожабене. Недовършен стои и Параклиса в селото, които се строи от години.
Проблемите бяха поставени от жителите на село Къртожабене по време на изнесена приемна в населеното място, проведена от Председателя на Общински съвет - Плевен Мартин Митев. В срещата, състояла се в сградата на Кметството, участва и кметският наместник Лени Димитров, уточниха от пресофиса на ОбС-Плевен.
„В Къртожабене не съм за първи път, познаваме се и с много от хората тук. Обичам селото ви, защото е едно от красивите населени места в общината ни. На срещата ни днес обаче не искам да говоря аз, а да чуя вас. Посещението ми е част от т.нар. изнесени приемни, които правя поетапно във всички населени места на общината. Възприел съм тази практика, защото смятам, че първо е въпрос на уважение към всички вас и второ - по този начин имам възможността лично на място да чуя от вас и да видя проблемите във всяко едно населено място", заяви в началото на срещата Мартин Митев, след което думата имаха изцяло местните жители.
Един от първите поставени въпроси бе този за състоянието на екопътеката, която следва каньона на река Чернелка и стига до село Горталово. „Имаме голяма нужда от средства за закупуване на машинка, с която да поддържаме зелените площи в селото и екопътеката. В момента селото ни разполага само с една такава машина, използват се и частни, но това не е нормално", споделиха местинет. Във връзка с екопътеката бе поставен и въпроса за назначаването на хора, които да се грижат за поддръжката й през лятото. В отговор на последното Мартин Митев обясни, че на този етап няма отворена програма за временна заетост, по която преди се назначаваха хора най-вече в помощ на малките населени места.
„Чакаме и в момента, в който такава програма бъде отворена, Община Плевен ще кандидатства за максимално допустимите бройки. Според това какво ще получим, тези бройки ще бъдат разпределени приоритетно основно в малките населени места", заяви Мартин Митев. Той пое ангажимент да провери има ли възможност да бъде назначен човек на граждански договор, който да бъде за двете села - Къртожабене и Горталово, и да отговаря конкретно за поддръжката на екопътеката през лятото.
В изнесената приемна бе повдигнат и въпроса с недовършения Параклис в селото. Строежът върви от години и няма яснота кога ще се случи откриването. В отговор на казаното, кметският наместник Лени Тодоров обясни, че след месец очаква да бъде готов иконостаса, а през септември се очаква и откриването на самия Параклис.
Проблеми с трафопоста създават и смущения с тока в Къртожабене, алармираха още местните. „Токът в селото гасне често без причина. Това от една страна е проблем заради самата липса на ток, а от друга - кой ще носи отговорност за повредените ни ел.уреди", попитаха хората и настояха да се потърси отговор от ЧЕЗ. Такова писмо ще бъде изготвено и изпратено до централата на електроразпределителната компания, обеща Мартин Митев.
Друг сериозен проблем в Къртожабене се оказа лошото качество на питейната вода. По думите на живеещите в селото, водата от чешмите не става за пиене. За съжаление проблеми с ВиК мрежата има на територията на цялата община, заяви председателят на местния парламент и обясни, че в случая става дума за държавна фирма и, че Община Плевен и Общински съвет - Плевен нямат правомощията да диктуват на това дружество нищо. Това, което обаче ще бъде направено, е да се подготви запитване до управителя на ВиК - Плевен относно ВиК мрежата в Къртожабене и какви са възможностите за разрешаване на проблемите с питейната вода в населеното място.
В Къртожабене живеят около стотина души. Селото се намира на около 15 километра от Плевен и е известно с красивата си природа. Край него е екопътеката, която следва каньона на река Чернелка и стига до село Горталово.