Днес от 16:30 в зала "Катя Попова" ще се състои концерт, посветен на Рождество Христово и на 71 - та годишнина от рождението на Емил Димитров.
Програмата включва коледни песни, изпълнени от смесен хор „Емил Димитров„ с диригент Димитър Занов и някои от емблематичните песни на певеца в изпълнение на Музикален Клуб „Емил Димитров„ - Фамилия Чапанови.
Празничният концерт е организиран от читалище "Цветан Спасов" с подкрепата на Община Плевен.
Емил Димитров е роден на 23 декември 1940 в Плевен в семейство на артисти-илюзионисти - баща му е Димитър Димитров, известен като Факира Мити, a майка му - французойката Анастасия Димитрова - асистентка на Мити, с артистичното име Мадам Сиси.
Младият Емил се увлича по класическа музика и рисуване, дори е приет да следва актьорско майсторство във ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов" през1960. Но в същата година дебютира като певец в концерт и изпълнява своята авторска песен „Арлекино", акомпанирайки си на акордеон. Това поставя началото на една дълга и успешна кариера като естраден изпълнител, музикант и композитор. Изнася концерти в почти всички европейски страни. Най-големи успехи има в тогавашния СССР и Франция.
През 1970 излиза един от най-големите му хитове „Моя страна, моя България" , който по-късно става песен на столетието. Общо за целия си живот издава близо 30 албума, като 55 милиона копия са продадени само в Русия.
Емил Димитров става известен във Франция, запознава се с Шарл Азнавур и Далида. Песента „Моя страна, моя България" под названието „Моника" е записана на френски, немски, италиански, испански . Водещи европейски звукозаписни компании сключват договори за записване и издаване на негови песни през 70-те години. Пее заедно, на една сцена, с Джани Моранди, Рики е Повери, Йосиф Кобзон и Алла Пугачова. Във Франция го очаква блестяща кариера, но той тъгува по родината и се завръща обратно в България.
От 1999 година Емил Димитров не се занимава активно с музика заради влошеното си здраве след прекаран мозъчен инсулт. Почива на 30 март 2005 в София.