Повишаване на броя пожари в сухи треви и отпадъци отчитат от Пожарна безопасност и спасяване в Плевен. Само от началото на месеца до 25 август са регистрирани 72 такива произшествия. Те са в следствие на повишаването на дневните температури и продължителното засушаване в съчетание с небрежното човешко поведение.
Най-много пожари в сухи треви са възникнали на територията на общините Плевен, Белене и Левски - по 9, следвани от Гулянци - 8, Кнежа и Долна Митрополия - по 7 пожара, община Никопол - 6. Част от инцидентите са възникнали в резултат на паленето на сухи треви и отпадъци от недобросъвестни граждани, а по слоговете, крайпътните ивици и др. земеделски площи - от пастири и ползватели на земеделските земи.
Около 70 кв.м. покривна конструкция на частна селскостопанска постройка е изгоряла вчера в село Лазарово, общ. Кнежа. Причината отново е небрежност при боравене с открит огън.
За да се предотвратят пагубните за природата и хората последици от такива пожари, от Пожарната съветват да се има предвид следното:
- Забранено е паленето на стърнища и суха растителност в поземления и горски фонд. Деянието е инкриминирано, а наказанието е лишаване от свобода до 3 години и глоба от 500 до 5000 лева";
- Небрежното боравене с огън, е най-честата причина за възникване на пожари от такова естество. Затова трябва да се спазват правилата за палене на огън в гората. Мястото се определя след преценка на пожарния риск за околните насаждения, по възможност трябва да е близо до вода (язовир, река, ручей, извор, чешма). Огнището се подготвя кръгло, с диаметър до 1м. и се огражда с венец от камъни с височина около 20см. или се вкопава в земята, като извадената от него пръст се насипва по периферията. Огнището се огражда с минерализована ивица - това е ивица, почистена от цялата тревна маса до почвения слой. В никакъв случай огънят не се оставя без наблюдение. Мястото не се напуска от хората, преди да е напълно изгасен огънят. При наличие на вятър да не се пали огън - летящите искри и въглени разпространяват огъня в неочаквани посоки, той се разраства и обхваща огромни площи за кратко време. Така „безобидните" горящи треви могат да причинят мащабен горски пожар;
- При разходка в околностите на населените места или при движение с автомобил е абсолютно недопустимо да бъде изхвърлена незагасена угарка от цигара. Макар и малка по размери, тя притежава достатъчна „огнева мощ" да запали сухата тревна растителност при попадането си върху нея;
- Изхвърлянето на стъклен амбалаж или стъклени парчета сред сухата растителност има ефект на лупа, вследствие продължителното слънчево нагряване и също се превръща във фатален огнеизточник.
В случай на забелязан пожар в полския и горския фонд трябва да се предприемат по възможност мерки за потушаването му, да се сигнализира кмета на съответното населено място и Районното управление Пожарна безопасност и спасяване на телефон 112 или 160.