mitev
mitev / dariknews.archive
„Изграждането на автомагистрала „Хемус“ и възстановяване статута на военновъздушното училище са два от основните въпроси, по които Плевен ще търси подкрепа от страна на държавата и народните ни представители в 44-ото Народно събрание. Неведнъж съм казвал, че изграждането на „Хемус“ е разковничето за развитието на целия ни регион. Без „Хемус“ Плевен ще си остане на нивото, на което е в момента. Този проект е важен не само за развитието на Плевенска област, но и за цяла Северна България.

Това заяви по време на днешната среща с новоизбраните народни представители от 15-ти Плевенски многомандатен район в 44-ото Народно събрание председателят на Общинския съвет Мартин Митев. Той участва в срещата, инициирана от кмета на Общината Георг Спартански, заедно със зам.-кметовете арх. Невяна Иванчева, Стефан Милев и Милен Яков. От новоизбраните народни представители от региона на поканата за разговор се отзоваха Васил Антонов /БСП/, Стефан Бурджев /БСП/, Владислав Николов /ГЕРБ/, Пламен Тачев /ГЕРБ/ и Велислава Кръстева /ДПС/. Идеята на срещата бе на вниманието на депутатите да бъдат представени важните за Плевен въпроси, за разрешаването на които местната власт ще разчита на подкрепа и на държавно ниво.

По време на разговора Мартин Митев поздрави новоизбраните народни представители от 15 МИР - Плевен и пожела на всички тях с ум и сърце да работят за и в името на Плевен. Освен проблема с изграждането на „Хемус“, той постави на вниманието на бъдещите депутати и още няколко основни теми за града. „Проблем за Плевен е не само липсата на инвеститори, но и липсата на квалифицирана работна ръка. Тук не говорим само за висшисти, говорим и за стругари, за заварчици, говорим за скъсаната връзка между бизнес и образование. Такава на практика няма и това изключително много пречи на бизнеса. Работни места има, но за съжаление липсват квалифицираните кадри“, посочи Мартин Митев. Като проблем за Плевен той изтъкна и редица сгради с отпаднала необходимост от образователната инфраструктура, като тази на бившето училище „Марин Дринов“, на общежитието в с. Беглеж, бившата сграда на Гражданска защита в с. Бохот и т.н.

В рамките на срещата бяха очертани и други важни теми за Плевен, за разрешаването на които общината ще разчита на подкрепа от  новоизбраните народни представители. Дългогодишен проблем за региона, поставян многократно пред различните народни събрания, е свързан с летище Долна Митрополия и статута на Военновъздушното училище - един от знаковите обекти за областта в близкото минало. Редица са проблемите, касаещи сгради държавна собственост на територията на общината. Като примери за такива бяха посочени сградата на АГ клиниката, недостроената спортна зала в началото на парк „Кайлъка“, сградата на бившето ШЗО, сградата на бившата Ветеринарна лечебница, за която от близо три години се води преписка да бъде предоставена на общината за изграждане на приют за кучета.  Като тежък проблем за града бе изтъкната и липсата на спортна база – стадион и модерна спортна зала.

На срещата беше посочено и това, че Плевен ще се радва държавата да продължи активната си подкрепа в здравната сфера и по примера на новооткрития Факултет по фармация към Медицинския университет, в Плевен да бъде разкрит и Факултет по стоматология. Общината ще очаква подкрепа и при осъществяване на програмата за честване на 140-годишнината от Плевенската епопея, което ще се състои под патронажа на Президента Румен Радев.

На финала на срещата всички участници заявиха общото си желание да работят в името на Плевен и си пожелаха светли Великденски празници.