Областният управител Иван Каракашки и заместник- областния управител Мария Чочова участваха в деветото заседание на работната група за разработване на Оперативна програма „Региони в растеж" 2014-2020.
Заседанието бе открито от министъра на регионалното развитие Десислава Терзиева. В работната група участваха още представители на Национално сдружение на общините на Република България, синдикати, представители на министерство на земеделието и неправителствени организации.
На заседанието бе дискутирано предложение за разширяване на териториалния обхват по „Оперативна програма „Региони в растеж" 2014-2020 за обхващане на цялата общинска територия за градовете от първо до трето ниво. Съгласно Националната концепция за пространствено развитие за периода 2013-2025 година, градовете Кюстендил и Дупница попадат в трето ниво.
Напомнено бе и че на проведено заседание на Министерски съвет, е прието споразумение, съгласно което се запазва същата дефиниция за селски район.
В тази връзка ,за да може малки населени места да се възползват от европейски средства, работната група взе решение за градовете от първо и трето ниво да се допуска финансиране. Финансирането е в размер до 20 процента от определените лимити за всеки един град, извън зоните за въздействие на интегрираните планове за градско възстановяване и развитие, но в рамките на общинската територия. По този начин селата от съответните общини ще могат да се възползват от европейско финансиране. Средствата ще бъдат отпускани за реализиране на проекти за общинска образователна и социална инфраструктура и зони с потенциал за икономическо развитие, извън зоните за въздействие на Интегрираните планове за градско възстановяване и развитие.
„Региони в растеж"2014-2020 година е една от оперативните програми, които България разработва за участие в изпълнение на Общата стратегическа рамка на ЕС за следващия програмен период. Основата и цел е осигуряването на устойчив и балансиран икономически растеж и създаването на нови работни места. Тя ще бъде постигната чрез инвестиции в сферата на енергийната ефективност, индустриалните зони, регионалния туризъм, пътната инфраструктура и използването на финансовите инструменти за насърчаване на предприемаческия дух.
Продължава работата по допълването на отделните оперативни програми с цел избягване негативен ефект от това отделни територии и населени места на нямат достъп до европейско финансиране.