Идеята на Изборния кодекс е да осигурим честни избори, твърди Манолова
Идеята на Изборния кодекс е да осигурим честни избори, твърди Манолова / Дарик Нюз,архив

До изборите, слава Богу, остават повече от три месеца, така че не се налага Народното събрание да има среднощни заседания. 50% от хората очакват нов Изборен кодекс, под 20% искат изборите по старите правила. Така че имаме ангажимент към гражданите да приемем правила, които да ги убедят, че изборите са честни, че ще има равнопоставеност и че хората ще имат стимули да участват в изборния процес.

Това каза пред Нова телевизия зам.-председателят на парламента Мая Манолова. Рейтингът на парламента в предния мандат беше цифра под 10 пункта. Като че ли заради скандалите в парламента и непрекъснатите процедурни хватки от страна на опозицията и играта с кворума, хората няма особено доверие в НС. По-важно е тръгва ли икономиката, има ли повече социална сигурност, какви са условията за бизнеса. Това мисля, че ще оценят гражданите като усилия на правителството и парламента, допълни Манолова.

Тя спомена, че се е наслушала на абсурдни неща за новия Изборен кодекс - от това, че промените са козметични до това, че се подготвя държавен преврат.

„Идеята на Изборния кодекс е наистина да осигурим честни избори. Важно е кой ще печати бюлетините. Те ще се печатат под контрола на Министерството на финансите и на ЦИК по реда, по който се печатат ценните книжа, така че повече манипулации и печатане на бюлетини като тези в Костинброд няма да има. За първи път бюлетините ще имат номера. ЦИК ще прави проверка дали избирателят е гласувал с бюлетината, която му е дадена. Няма да се пускат бюлетини с различен номер, за да е ясно, че избирателят в тъмната стаичка е гласувал с бюлетината, която му е дадена. За първи път за избори за народни представители и общински съветници ще се гласува с преференции. За първи път бюлетината ще бъде интегрална с преференции. Хората ще могат да влияят върху окончателния състав на органите, които са избрани", подчерта зам.-председателят на парламента.