- Лекарите: Преместване на Медицинския център ще се отрази негативно и на болницата в Димитровград
- Лекарите: Преместване на Медицинския център ще се отрази негативно и на болницата в Димитровград
- Лекарите: Преместване на Медицинския център ще се отрази негативно и на болницата в Димитровград
Общинският медицински център в Димитровград не събра съветнически кворум с поканата си към представителите на местната власт да гостуват в здравното заведение за доболнична помощ и на място да обсъдят със заетите там предложението от групата на БСП за реорганизация на ползваните помещения от центъра, болницата и спешна помощ. На апела откликнаха едва неколцина съветници- доайенът Данчо Данев, председателят Стефан Димитров и още трима общинари. Срещата да бъде в следобедните часове поискали от групата на социалистите. Пред уважилите поканата им медии и съветници лекарите от медицинския център подробно изложиха аргументите си против подобни размествания, които според тях в крайна сметка ще доведат до отлив на пациенти и за болницата. Към момента центърът ползва над 500 кв. в площ, а предлаганата е крайно недостатъчна- 296 квадрата с коридорите, като за да бъдат ползвани се нуждаят от сериозни ремонтни работи.
Нашите кабинети не са просто стаи, те трябва да отговарят на медицински стандарти, за което сме минавали през проверки, при които се броят дори инструментите, които ползваме, посочи управителят на здравното заведение за доболнична помощ д-р Елисавета Стефанова. Тя не скри и, че има риск да се наложи то да връща европейски средства и понесе финансови санкции, след като с проект ремонтира коридорите, но при подобно решение на сесията няма да изпълни изискването за устойчивост в период от 5 години.
Местенето на апаратурата също е проблем, коментираха лекарите от медицинския център. Те бяха категорични, че евентуално спиране на работата им за месеци наред, докато се правят ремонти за адаптиране на новите помещения, ще ги прогони от Димитровград. А предложения за работа на лекари специалисти не липсват от други населени места. Това няма да се отрази благоприятно върху болницата и общинското здравеопазване въобще, тъй като когато пациентите трябва да ползват доболнична помощ в друго населено място колегите специалисти ще ги насочат и към болнично заведение там, коментираха те.
Като недомислица и безумие определиха идеята за размествания без да има каквито и да е анализи какво ще струва това и какво ще се спечели, какъв ще е икономическият ефект. Недопустимо е да се разваля нещо, което работи добре, като медицинският център, който е на печалба и не е искал един лев от общинския съвет за сметка на друго здравно заведение, без да е ясно каква ще е ползата от всичко това, посочиха лекарите.
При евентуален продължителен ремонт ще спрем работа, а така ще нарушим договорните си отношения с НЗОК и поставяме под съмнение цялата си дейност и съществуването на медицинския център, посочиха още д-р Стефанова и колегите й. Чуйте ги в приложения файл.
Сградата, в която според предложението, трябва да се премести Центърът за спешна помощ
Всяко едно преместване при такава структура, каквато е Центърът за спешна и неотложна медицинска помощ създава риск за пациентите, коментира и ръководителят й в Хасково д-р Петя Радева. Службата в Димитровград е филиал на хасковската. Д-р Радева посочи, че в близките дни преди сесията ще информира здравното министерство, но към момента все още няма категорично становище какви ще са минусите и какви евентуалните ползи от подобна реорганизация. При структура, като нашата, това е свързано с много важни неща, като например сървърите за приемане на спешни обаждания и не е да си вземеш личния багаж и да се преместиш, коментира още тя. Чуйте я в приложения файл.
Вносителите от групата на БСП коментираха, че докладната им не е императивна, а по-скоро искат да зададат посоката за развитие на общинското здравеопазване и да заявят, че са готови да работят за подобряването му. Няма поставени срокове, възложили сме изпълнението на двамата управители- на болницата и медицинския център, които най-добре могат да преценят кога и как да се случи тази реорганизация, посочи председателят на групата Сашо Спасов. Чуйте в приложения файл и останалите му аргументи.
Според кмета на община Димитровград Иво Димов предложението е прибързано и към подобна реорганизация може да се пристъпи едва след широко обществено обсъждане със заетите и в болницата и в медицинския център и при постигнат консенсус по въпроса между тях. Не може общината да е майка за едното си дружество и мащеха за другото, категоричен бе кметът Иво Димов. Той посочи още, че ще поиска от вносителите да оттеглят докладната. Чуйте го в приложения файл.