Над 85% от българите не са чували за Младежката гаранция и мерките за младежка заетост в България, а младите хора от малките градове и населени места не знаят към кого да се обърнат, за да получат информация за възможности за продължаващо образование, стажове и работа.
Това сочи проучване на „Сова харис“, представено на конференция „Младежката гаранция – работа и образование за младите хора“, организирана от президента на ПЕС Сергей Станишев и Информационното бюро на ЕП в България.
Христо Белчев запозна присъстващите с резултатите от национално представително социологическо проучване, проведено през ноември т.г., според което преобладаващата част от населението смята, че държавата трябва да подкрепя интеграцията на младежите на пазара на труда, както и да инвестира повече средства в това.
Близо 86% от пълнолетните жители на България считат, че е необходимо държавата да подпомага безработните младежи до 24-годишна възраст в намирането на работа. 82% от хората смятат, че държавата трябва да инвестира в образованието на младите хора, като подпомага продължаването на образованието на младите от 15 до 24 годишна възраст.
Почти половината от запитаните пък смятат, че Младежката гаранция ще има само временен ефект, и че връзката между бизнеса и образованието е прекалено слаба, както и че държавата не провежда достатъчно ефективна политика в този сектор.
В същото време, над 90% от анкетираните са съгласни, че освен младежите, децата също са основна рискова група за бедност и социално изключване, и подкрепят лансираната отпрезидента на ПЕС Сергей Станишев идея за въвеждането на европейска Детска гаранция, която да гарантира равен достъп до качествено образование, здравни грижи и храна за децата.
"Когато през 2012 г. Партията на европейските социалисти (ПЕС) лансира идеята за Младежка гаранция, в Европа имаше почти 8 млн. млади хора без работа и без надежди за бъдещето. Никой не вярваше, че тази кампания ще доведе до конкретен резултат, но ние успяхме да се преборим както за разработването на политики, така и за отделянето на специален бюджет. Благодарение на нашата кампания ЕК отдели 6 млрд. евро за борба безработицата сред младите".
Това написа лидерът на ПЕС Сергей Станишев на официалната си страница във facebook и добави:
"Резултатите две години по-късно: младежката безработица в ЕС през октомври 2015 г. е 20.0%, в сравнение с 21.7% октомври 2014 г. Но ние, европейските социалисти, искаме по-амбициозен резултат.
Защото освен икономически и политически, този проблем е най-вече социален – младите хора в ЕС страдат от липса на самочувствие и перспектива, а младежката безработица е два пъти по-висока от следната за всяка държава.
Затова ПЕС заедно с групата на социалистите и демократите в ЕП ще поискаме сериозен мониторинг за изпълнението на Младежката гаранция. ЕК и националните правителства трябва да положат още много усилия, за да дойдат добрите резултати.
За съжаление, в България този процес върви притеснително бавно, заради необходимостта от структурни реформи в образованието, прехода от училище към работа, макроикономически фактори и др. Ключово в този процес е образованието, но за съжаление, в бюджет 2016 парите за образование не се увеличават. Очевидно е, че образованието не е нито политичеки, нито финансов приоритет за това правителство".