Домът на хумора и сатирата Ви кани на 11 март, петък, от 17.30 часа в Залата на жирафите на габровска премиера на романа „Възможната истина". Това е третият роман на Волен Митев, актьор от някогашния Вариететен театър и голям приятел на Веселата къща.
Кой е Волен Митев?
Роден на 3 май 1958 г. в Ямбол. Завършва ВИТИЗ през 1991 г. в класа на проф. Анастас Михайлов. Работи в Експериментално-сатиричния театър в Габрово (1986-1991). Играе в спектакли на Вили Цанков, Николай Николаев, Рада Абрашева, Хачо Бояджиев, Николай Георгиев („София, само София", „Гангстериада", „Мюзикъл за влюбени", „Подземният", „Памтивек шоу", „Най-чудното чудо", „Приказки" и др.).
Както сам признава, „Преди и след Габрово съм бил само и единствено в южния, топъл, демократичнопострадал, но все пак роден Ямбол". В трупата на Драматичен театър „Невена Коканова" играе в спектаклите „Принцеса Турандот", „Божествена комедия", „Няма да платим" , „Сако от велур", „Сенокосни истории", „Последната жена на Дон Жуан", „Лизелоте и месец май", „Дванайсетте стола", „Добрият доктор", „Лисичета", „Нирвана", „Мандрагора", „Както ви харесва", „Мамут". Последните сезони можем да го видим в „Благородният испанец", „Чичовци", „Оскар", „Политикани", „Щъркели на кръстопът", „Сватовницата".
С усмивка разкрива, че еднакво добре умее да играе и Шекспир, и Тенеси Уилямс, също така билярд, карти и табла, като в последната, по негово признание, е най-добър.
И дори му остава време за литературни занимания!
През 2001 г. излиза първият му роман - „Куршуми на свободна практика", в който се запознахме с едно симпатично ченге на име Крум Цеков. Този частен детектив става герой и на следващия му криминален роман „Куршуми на щат" (2003). Пак той е водеща фигура и във „Възможната истина".
Следва едно успешно участие на актьора в националния литературен конкурс за нов български роман (2009) на Фондация „Развитие 21". Разглеждат се само ръкописи, а наградата предвижда парична сума, статуетка и издаване на премираните творби. Ръкописът на романа му „Добрият, лошият... и Мария" е номиниран в конкурса, но все още не е отпечатан.
Ямболските автори имат късмета да творят и се развиват край един солиден и доброжелателен писател, личност с особен обществен авторитет, какъвто е Христо Карастоянов. Именно той благославя излизането на не една книга, а сред късметлиите е и Волен Митев: и третият му роман - „Възможната истина" (2015) - е редактиран от Хр. Карастоянов. Ето как редакторът Карастоянов интригуващо ни въвежда в тайнствената атмосфера на романа: „...Възможно ли е миналото да се завърне и възможно ли е това завръщане да е ужасяващо? Възможно ли е то да пропука стари и уж проверени истини? И как това ще промени живота ни?... Така героят на Волен Митев за пореден път е изправен пред стъписващо разкритие. Прочетете тази книга и сами решете дали истината, до която авторът стига, е наистина възможна."
Този роман не е в пълния смисъл на думата криминален, макар да е построен по правилата на жанра. Има и предателства, и предатели, и агенти, и куршуми, и отвличания, и полковници, и приятни флиртове, и още много други важни за авторовото внушение елементи. Волен Митев никъде не казва, че герои и събития от романа нямат нищо общо с реални лица и така ни оставя да се лутаме от „може би" и „сигурно". Такъв е случаят с героя му Петър Улвалиев, бъдещ забележителен ерудит, но и поддал се на зависимостта на „чичо Кольо", за да научи още при първата им среща, че „няма такова нещо като равенство между хората". Ще станем свидетели на вричането на младежа в НЕЩО, в което няма „нищо нередно" според ... Никола Гешов. Като на филмова лента ще се развие главозамайващата му кариера. Ще се появи и великолепният писател Георги Мерков, и фантазията ни ще търси нови сходства. Напълно излишно: все пак държим в ръцете си роман и още в заглавието авторът ни предупреждава: давам ви „Възможната истина".
В петък на 11 март, в Залата на жирафите, от 17.30 ч. ще можем да общуваме с актьора и писателя Волен Митев и да си тръгнем с неговата книга с автограф.
Венета Георгиева-Козарева, МДХС