Малка двуетажна постройка в двора на храм в един бургаски комплекс е на път да взриви обществения мир в града. В момента тя се стопанисва от „Православен Християнски център”/ПХЦ/ адресно регистриран като част от църквата „Св.Троица” в комплекс „Славейков”. Председател на УС на центъра е свещеноиконом Веселин Димитров. Отец Веселин не е свещеник в храма от септември 2004 година, когато е освободен от Сливенска епархия, по данни от Сливенската митрополия. Според устава на БПЦ той няма право да извършва църковни треби без разрешението на владиката.
Постройката е по-известна в Бургас като „кухня за бедни”. Изградена е пред 1998 година със собствени, по думите на самия отец Веселин, средства. Две жени приготвят храната на долния етаж, където има мивка, хладилник, котлон и фурна. Горното помещение се използва за офис. И така повече от 10 години.
Фактът, че сградата е незаконна е известен и тогава и на БПЦ и на общината. Никой обаче, не тръгва срещу нея. Защото е „за бедните”. С този аргумент трудно се справят и управляващи и опозиция и самата духовна институция. А и в началото времената са смутни и никой не пита легитимна или не е една кухня в двора на бивша гробищна църква. Още по-рядко има въпроси за храната, за парите, за дарителите.
Изместването на обществения фокус след толкова години става заради електрически кабел или поне така изглежда. Стартиралите ремонтни дейности в храма „Св.Троица” и външното саниране са повод отец Василий Симеонов, назначен за щатен енорийски свещеник и председател на църковното настоятелство да потърси през май т.г съдействие от EVN България във връзка с безопасността на електрическия кабел, който минава през вътрешността на църквата и захранва „кухнята за бедни”.
Проводникът е вързан в табло във вътрешността на храма, минава през него и е изкуствено прикрепен на външната фасада, неколкократно е правил късо съединение и е потенциално опасен.
Отговорът е от Алексий Янков от КЕЦ Бургас на EVN с дата 29.05.09. Според документа, въпросният кабел не е собственост на електропреносното дружество и то не носи отговорност за него. ”Границите на собственост на електрическите съоръжения са изходящите клеми на средствата за търговско измерване на ел.енергия , съгласно чл.28/1/ от Наредба №6 от 09.06.2006”, пише още в писмото.
През юни излиза становището на РИОКОЗ с изх.№ Изх. №91 Ж-52/05.06.2009 с копие до Директора на ТД ”Освобождение” Община Бургас Пенка Паспалева. Проверката установява отклонение от нормативните изисквания.
По данни на Пепа Грънчарова , която готви на доброволни начала и Веселин Димитров, управител на християнския център, уредите в помещението използват за приготвяне на храна на служителите на центъра и няколко нуждаещи се. Точен брой на тези, за които се приготвя храната не се споменава.
Инспекцията е категорична, че обектът трябва да се приведе в съответствие с Регламент (ЕО) № 852/2004 на ЕП относно хигиената на храните и не трябва да се допуска там да се предлага храна на хора, извън работещите в центъра. За което е издадено и предписание.
През август църковното настоятелство уведомява отец Веселин, като председател на УС на ПХЦ „Св.Троица”, че в 10-дневен срок от 19.08.2009 г. кабелът ще бъде отстранен. Три дни по-късно от ПХЦ идва предупреждение, че при отстраняване принудително на чужда собственост, за каквато се визира електрическия проводник, се носи наказателна отговорност.” УС на ПХЦ е предприел стъпки към отстраняване на кабела и преместване на ел.таблото на фасадата на двуетажната постройка”, уведомява свещеноиконом Веселин Димитров.
Посочен е адрес-храм „Св.Троица” Бургас, при положение, че центърът не се управлява от настоятелството, а е регистриран като сдружение с нестопанска цел и има изцяло частен характер. Съгласно писмено изразената позиция на EVN и уведомителното писмо, кабелът е отрязан и кухнята остава без ток.
„През това време, ние получихме протокол за съгласуване на проект от EVN № 112066290/03.09.2009 г. и поканихме бригада да огледа обекта и да предприеме необходимите строителни действия. Подадохме искане до общината с молба да ни се издаде разрешително за строеж. На 08.09.2009 г. ние имахме разрешение за строеж № 338/08.09.2009 г., пише в жалба до прокуратурата отец Веселин Димитров.
Не става ясно на какво основание общината е издала разрешителното за поставяне на самостоятелно ел.табло на обект, официално признат от нея за незаконен. http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=400210
Същия ден от EVN в храма идва потвърждение, че дружеството не възнамерява да извършва каквито и да било изкопни работи в двора на църквата свързани с изграждане на ново ел.табло. На 11.09.09 районен прокурор Димо Маджаров възлага проверка по случая на базата на жалбата на отец Веселин.
Тук се намесва Комисията по корупция в Министерски съвет, която е сезирана от църковното настоятелство на бургаския храм. Протестът е срещу свързването на елекрическата мрежа на незаконната постройка с таблото на самия храм и с разкопаването на двора. Сигналът е изпратен по компетентност до началника на ДНСК инж.Иван Симитчиев. Разпоредено е на Регионалната дирекция да бъде извършена незабавна проверка.
Шефът на РДНСК Милен Ненчев каза за Дарик, че са проверявали „кухнята” преди две години и документите се намират в община Бургас. През септември 2007 година Бургас бе управляван от екипа на предишния кмет Йоан Костадинов. По негово време през 1998 година е построена двуетажната сграда, за която липсват строителни книжа и актове за собственост.
До разпореждането от ДНСК София обаче и настоящият общински екип не е сезирал контролния държавен орган за наличието на незаконен обект в района на храма ”Св.Троица”.
Някъде сред активната кореспонденция между двете страни и институциите оставят хората, който са с етикет „ползватели” на услугата и чиято бройка никой не знае. Те са 6-7 човека по данни на ставрофорен иконом Захари Дечев, който е част от екипа на кмета Димитър Николов /файл1/
Съвсем наскоро от администрацията категорично се спряха на 20 души на които или се носи храна или те идват да я взимат. http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=400210
Самият отец Веселин в искане до кмета Димитър Николов /от 19.08.2009/ за предоставяне на общинска сграда за нуждите на кухнята подчертава, че става дума за около 50 души в крайно неравностойно положение. / файл 2 – Отец Веселин пред Дарик.
Щом стана ясно, че има алтернатива и нуждаещите се ще се хранят в разширената трапезария на БЧК се оказа, че този таргет не бил точно за подобна столова./ файл 2/
За предстоящо изграждане на още една социална кухня говори пред Дарик отец Захари Дечев./файл1/
„Осъзнаваме, че сме излишни на това място. Подали сме молба до община Бургас да ни предоставят подходящо помещение. Може и да стане до края на годината. Дотогава да ни пуснат тока и да си храним хората”, настоява отец Веселин Димитров.
„Социалната дейност е част от църквата, но трябва да се прави както трябва”, коментира отец Василий Симеонов./файл3/
На ход е прокуратурата. Както и началникът на РДНСК Бургас Милен Ненчев, който трябва да провери статута на обекта и съобразно правомощията си да предприеме съответните действия по Закона за устройство на територията /ЗУТ/ и Наредба 13/23.07.2001 г. на МРРБ за принудително изпълнение на заповеди за премахване на незаконни строежи и части от тях от органите на ДНСК.
Срокът е до 5-ти октомври.
Файл 1. Ставрофорен иконом д-р Захари Дечев, енорийски свещеник в катедралния храм на Бургас „Св. Кирил и Методий” и председател на енорийския център „Възнесение Господне”.
Файл 2.Отец Веселин Димитров -председател на УС на ПХЦ”Св.Троица”
Файл 3. Отец Василий Симеонов –щатен енорийски свещеник в храм „Св.Троица”и председател на църковното настоятелство.