Увеличаване на интернет престъпленията в Бургас отчетоха полиция и прокуратура по време на кръгла маса в общината за опасностите пред младите хора в мрежата.
Дискусията беше повод Международния ден за безопасен интернет и в нея се включиха неправителствени организации, педагогически съветници и директори на учебни заведения в града. 25 досъдебни производства за образувани в последната година в Районната прокуратура, съобщи говорителят на институцията прокурор Евгени Узунов.
Голям голям процент от разследванията и делата са свързани с кражба на авторски права от интернет и използване и производство на софтуер. По тези престъпления са осъдени 17 лица.
Кражбата на данни от социалните мрежи и каналите за комуникация е явление, което набира скорост и сред бургаските младежи. От полицията отчетоха ръст на жалбите свързани с кражбата на данни и самоличност и създаването на фалшиви профили в социалната мрежа Фейсбук. Жалбоподателите основно са младежи от 16 до 18 години. Вече има образувани дела за този вид неправомерно използване на чужда самоличност и злоупотребата с лична информация.
Най-тревожна е тенденцията мрежата да се използва за набиране на млади момичета, които впоследствие стават жертва на трафик и са принуждавани да проституират. Социалните мрежи заменят обявите по вестници и агенциите за запознанства. Според прокуратурата и двата вида трафик -вътрешен и външен са еднакво сериозни престъпления.
Последната година в Бургас са образувани 3 фрапиращи дела в които лица от региона са набирали в нета непълнолетни момичета. Става дума за мъже, които избират жертвите си от вътрешността на страната- Габрово, Велико Търново и др. Обикновено извършителите са млади и обаятелни, впечатляват с финансови възможности, използват банкови сметки в чужбина и умело успяват да манипулират неопитните момичета първо в мрежата, след това на живо.
Престъпниците използват всякакви психологически методи на въздействие срещу тях.
Трудността при установяване на трафикантите на хора е в случаите, когато оператора на сървъра е извън страната. В такива случаи прокуратура и полиция търсят помощ от сродни служби в чужбина.
Част от сървърите са били позиционирани на територията на САЩ и екипът на БОП в Бургас е работил в тясна връзка с представителите на Сикрет сървис и ФБР, обясни Асен Петров, ръководител на бургаското звено.
За необходимостта от превенция и връзка между институциите чуйте повече от прокурор Евгени Узунов: