Процедурата по събарянето на занемарените с години постройки на бившите Минерални бани започна през тази седмица, съобщиха от Община Бургас. Целта е района да бъде превърнат в модерен балнеоложки, рекреативен, музеен и туристически център.
Дейностите се извършват изцяло на ръка от затворници и служители на ОП "Общински имоти", които са се съобразили с искането на археолозите по възможност да не се използва тежка строителна техника в района, за да не се повреди терена и това да попречи на бъдещите проучвания.
След като районът бъде разчистен от строителните отпадъци ще започне и реалната работа по проекта на Община Бургас за археологически разкопки, консервация, реставрация и социализация на древния град "Аква Калиде - Термополис". След приключване на археологическите разкопки, намерените артефакти ще бъдат събрани и експонирани в модерен етнографски и музеен комплекс с посетителски център за удобство на туристите.
Освен консервацията и реставрацията на находките, Община Бургас ще благоустрои цялостно пространството с ново декоративно парково осветление и ще възстанови стария Нимфеум с паметна плоча на Трите нимфи - покровителки на минералните извори. Идеята е зоната да се развие и превърне в атрактивна туристическа дестинация.
Припомняме, че миналата година държавата прехвърли на Община Бургас близо 40 дка терени в района на Минералните бани, известни още като Аква калиде и правото за стопанисване на 4-те минерални извора там. Това "развърза" ръцете на Община Бургас за облагородяване на запустелия район и превръщането му в съвременен и привлекателен обект на културен туризъм.
В началото на тази година бе осигурено финансиране в размер на 500 000 лв. с подписаното тристранно споразумение от министъра на културата Вежди Рашидов, кмета на Бургас Димитър Николов и турската строителна компания "Доуш Холдинг". Малко по-късно Министерски съвет отпусна още 60 000 лв. за реставрация на историческия обект.
Четири поредни години Община Бургас отделя средства за археологически проучвания на древния град с прочутите терми. Благодарение на това се доказа, че те са посещавани от византийските императори Юстиниан Велики и Константин Погонат, българския кан Тервел, латинските рицари от Четвъртия кръстоносен поход, султан Сюлейман Великолепни.
Древният град "Аква Калиде - Термополис" е включен и в проект на Община Бургас за разработване на нов туристически маршрут, който ще предостави на туристите и жителите на Бургаския край възможност за пълноценна рекреация и активен отдих.