Смята се, че до 2025 година сградите ще се превърнат не само в „най-гладните" консуматори на енергия, но и в най-големите замърсители с парникови газове. На сградите е посветено десетото издание на IBM Smart Planet - предаването на Дарик и IBM за интелигентните решения, които правят живота по-добър.
В една „умна" сграда системите не се управляват поотделно, а заедно. Хиляди сензори могат да следят всичко - движение, температура, влажност, осветеност. „Умните" къщи могат да редуцират потреблението на енергия и отделянето на въглероден диоксид с до 70 процента и да намалят консумацията на вода наполовина.
С помощта на системи, създадени от IBM, в различни точки на света редица сгради стават „интелигентни". В предаването научавате как технологиите помагат в строителството им. И как единни системи следят за консумираната енергия в тях. Владислав Велев разказва за един от най-големите хотели в света, който е сред „зелените" сгради, създадени от IBM. Ще научите как се управлява този хотел, който има собствена електроцентрала с капацитет да захрани град с около 200 хиляди жители.
В епизод 10 на Smart Planet обясняваме каква е разликата между т.нар. пасивни къщи и интелигентните сгради с помощта на арх. Здравко Генчев - директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект. От него ще научите за изискванията в евродирективите, според които до 2019 година първо новите обществени сгради в Европейския съюз, а след това и останалите, трябва да се строят така, че да бъдат с почти нулева консумация на енергия.
Какво спестява една пасивна сграда, колко по-скъпо е нейното строителство и защо, за разлика от Германия, в България е трудно да се направи обективна оценка на стойността и икономическата ефективност на подобни сгради - отговор на тези въпроси дава във втората част на интервюто си за Smart Planet арх. Здравко Генчев.