Хиляди българи могат да останат без цифров телевизионен сигнал от 1 октомври
Хиляди българи могат да останат без цифров телевизионен сигнал от 1 октомври / снимка: БГНЕС

Стотици хиляди българи, които сега разчитат само на ефирен телевизионен сигнал, може да останат без каквато и да е телевизия след планираното прекъсване на аналоговия сигнал на 30 септември. Това предупреди пред БНТ председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков. За това той апелира мултиплекс операторите да качат карти и списъци с населените места, където ще има и където няма да има цифров сигнал.

Причината е в това, че в плана за преход от аналогова към цифрова телевизия е записано, че на първа фаза единият от мултиплекс операторите трябва да осигури 95 процента покритие, а другият 85 на сто покритие. В абсолютни стойности при единият мултиплекс оператор става дума за около 350 000 души, които няма да имат цифров сигнал, а при другия за около милион човека, като населените места са предимно в селски райони. В някои от районите, където са раздадени декодери, хората също могат да се окажат без сигнал, каза Божков. Затова той апелира операторите да качат картите, от които да става ясно къде ще има цифров сигнал и къде - не.

От КРС предупредиха, че ако не се вземат спешни мерки, след 30-ти септември хората, които ще останат без аналогова телевизия, на практика ще бъдат принудени да станат клиенти на кабелни мрежи или просто да си купят сателитни чинии. Въпреки трудностите Божков смята, че поредно отлагане на цифровизацията няма да реши проблемите.

"Апелирам и към българското правителство, и към законодателните органи, защото това трябва да се реши. И още повече - след като си постигнал веднъж този процент, обърнете внимание, ние не казваме по-нататък това да бъде доразвито, тоест, ако към днешна дата, при стартирането имаш 85 процента задължително покритие, по-нататък да стане 95, 99 процента. Тоест това не стои като задължение на мултиплекс операторите и затова трябва да се измени нормативната база може би", заяви Веселин Божков.

КРС очаква следващата година правителството да отпусне целеви пари за цифровизация, а не както е било преди - за тях да се разчита на няколко министерства.