Всеки ден в света един милион души стават жертва на киберпрестъпления
Всеки ден в света един милион души стават жертва на киберпрестъпления / снимка: sxc.hu

Всеки ден в света около един милион души стават жертва на киберпрестъпления, съобщи на пресконференция днес еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом. Тя представи тези данни по повод предложението на ЕК за обособяването на Европейски център за борба с киберпрестъпленията, който да бъде разкрит към централата на Европол в Хага, предава БТА.

Според официалната статистика печалбите от киберпрестъпления годишно се оценяват на 388 милиарда долара в световен мащаб. Днес 3/4 от европейците имат достъп до интернет, а 1/3 от тях банкират онлайн.

Обособяването на центъра цели преследването на дейността на организирани престъпни групи, а не на отделните граждани, уточни Малмстрьом. В отговор на въпрос тя посочи, че се очаква новата структура да заработи от следващата година, първоначално с 30 служители до достигането на пълния си капацитет с около 55 експерти.

Центърът ще следи за проникването на престъпна дейност в социалните мрежи, разпространението на фишинг имейли и бот-нет сървъри, случаи на детска сексуална експлоатация и на пробив в европейските информационни системи. Годишният бюджет на центъра ще бъде около 3,6 млн. евро.

Статистическите данни сочат, че 80 на сто от младите европейци имат профил в социална мрежа, а търговията онлайн по света е с годишен обем от осем трилиона долара. Наблюденията сочат, че киберпрестъпленията се увеличават, а престъпните групи си препродават данни за кредитни карти срещу едно евро на бройка. Открадната кредитна карта се продава за 140 евро. Дневно по 600 000 профила във Фейсбук биват блокирани заради опити за хакване.

Предвижда се новият европейски център да уведомява националните власти в случаи на открито престъпление и да съдейства при разследванията. Една от целите е и обучението на следователи, прокурори и съдии в тази специфична материя.