Световните медии за протестите у нас
Световните медии за протестите у нас / снимка: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова

Българите отбелязват 135-та годишнина от освобождението на страната от османско владичество с протести срещу повишаването на цените на тока. Това се казва в кореспонденция на ИТАР-ТАСС от София. Десетки хиляди българи вземат днес участие в мирните демонстрации срещу високите цени на електричеството, успоредно те отбелязват 135-та годишнина от освобождението на България от османско владичество в резултат на Руско-турската освободителна война /1877-1878/.

В София около 10 000 протестиращи излязоха по улиците на столицата с искания да се прекратят договорите с енергоразпределителните компании и тяхната национализация, да се намали броят на депутатите в българския парламент, а също така да се повиши жизнения стандарт на населението в страната.

"Днес ние се борим за освобождение от монополите, обслужващи чуждестранните интереси", скандираха протестиращите, които се спряха пред паметника на Незнайния воин, където положиха цветя. Във Варна над 50 000 души участваха в митинг-шествие. Те поискаха незабавно понижаване на цените на комуналните услуги и оставката на кмета на града Кирил Йорданов. Протести има и в други големи български градове - Бургас, Пловдив, Велико Търново и Благоевград.

Десетки хиляди българи протестираха в много градове срещу корупцията и бедността. Те призоваха за подмяна на политическия елит с нови представители на гражданите. Това се казва в кореспонденцията на Франс прес от София. В София в протеста участваха над 7000 демонстранти, според оценка на репортер на Франс прес. Те носеха плакати като "Мафията в затвора" и др. Във Варна около 20 000 демонстранти поискаха оставката на кмета на града Кирил Йорданов, твърдейки, че там управлява една икономическа група, която унищожава малките и средния бизнес. Протести имаше и в Пловдив, Русе и Благоевград.

Десетки хиляди протестираха в цяла България срещу бедността и корупцията. Те настояват за законодателни промени, които ще позволят участието на обикновените граждани в политиката, се казва в кореспонденцията на Асошиейтед прес от София. Протестите в София и други големи градове продължават и днес на фона на честванията на националния празник на страната - 3 март. Демонстрациите са организирани с помощта на социалните мрежи. Протестиращите развяват българските знамена и скандират лозунги срещу политически елит. Няма данни за насилие, отбелязва още Асошиейтед прес.

Нови протести срещу политическите лидери и бедността в България се състояха в цялата страна в деня, в който тя празнуваше годишнина от освобождението си, предаде „Евронюз".

На 3 март се отбелязва 135-годишнината от независимостта на България от Османската империя. Организаторите на протестите призоваха за спокойствие протестиращите, смесващи се с по-традиционните паради. През последните две седмици демонстрациите, които започнаха срещу високите цени на сметките за ток и ниския стандарт на живот, се превърнаха в недоволство срещу политическата система, наподобявайки на моменти на гражданско неподчинение. България е изправена пред предсрочни избори през май, на които основните партии може да не получат мнозинство.

Десетки хиляди българи, разгневени заради бедността и корупцията, протестираха в няколко български града в неделя, докато липсата на ясна подкрепа за някоя от политическите партии тласната страната в политическа несигурност дни, след като правителството беше свалено, коментира Ройтерс.

Премиерът Бойко Борисов подаде оставка заедно с дясноцентристското си правителство след две седмици на понякога насилствени протести. Той остава на поста си, докато не бъде посочено временно правителство, което най-вероятно ще се случи следващата седмица. То ще ръководи страната до изборите, насрочени за 12 май. Въпреки това българите все още се затрудняват да се обединят зад един политически лидер или да дадат глас на ясен набор от искания.

Социологически проучвания показват, че нито партията на Борисов - ГЕРБ, нито опозиционната БСП имат достатъчна подкрепа за да спечелят мнозинство и който и да победи ще трябва да опита да се коалира, за да основе работещо правителство. Хиляди души се стекоха по улиците на големи български градове, включително София, Пловдив, Бургас, Благоевград, Русе и Сливен в неделя,на националния празник. В най-голямата акция са взели участие около 50 000 души, съобщи местна медия.