Австрия се съгласи да оттегли дългогодишното си вето върху пълноправното членство на Румъния и България в Шенген.
Пробивът беше обявен от унгарското председателство на Съвета на ЕС, което беше домакин на среща в Будапеща с министрите на вътрешните работи на Румъния, България и Австрия.
Тримата министри подписаха „съвместно споразумение“, което да проправи пътя за пълноправно членство в Шенген, съобщи унгарски говорител.
Министрите на вътрешните работи Атанас Илков и колегите му от Австрия, Румъния и Унгария се срещнаха в Будапеща, за да обсъдят приемането на Румъния и България в сухопътните граници на Шенген.
Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер заяви, че преди средата на декември Съветът на ЕС да вземе окончателно решение. Пинтер допълни, че има възможност България и Румъния да се присъединят напълно към Шенген от 1 януари 2025 г.
Еврокомисарят на ЕС Илва Джохансон заяви, че се надява на присъединяване към Шенген и към двете страни през януари. И двете страни биха изпълнили необходимите критерии.
Австрийският министър на вътрешните работи Герхард Карнер говори за „по-далеч важна стъпка към гласуването“ в Съвета на министрите на ЕС за Съвета на вътрешните работи. "Нека да пресечем моста, когато сме там", каза Карнер с оглед на срещата през декември.
На съвместна пресконференция румънският министър на вътрешните работи Куотелин Предою заяви, че Австрия няма вето. Той е уверен, че Румъния ще има успех по отношение на присъединяването към Шенген до края на годината. „Днес преминахме много важна граница в Будапеща.“
Пакетът за гранична охрана, представен от министрите на вътрешните работи в петък, предвижда страните, участващи в Будапеща, да изпратят общ контингент от сто граничари на българо-турската граница, както каза Пинтър. Подробностите и точните приноси от страните трябва да бъдат решени до декември. Освен това от известно време ще продължи да има вътрешен граничен контрол между България и Румъния, каза Карнер.
Карнер похвали досегашните усилия: Преди ветото на Австрия през 2022 г. имаше около 70 000 атаки срещу източната граница на Австрия, сега има 3000, "ние се движим към нула".
Илков заяви, че България и Румъния са показали "за пореден път" ангажираност за гарантиране на безопасността в шенгенското пространство, с фокус българо-турската граница.
Министърът добави, че съпоставимо с 2023г., миграционният натиск от българо-турксата граница е намалял със 70%. Той добави, че следваща стъпка ще е повишаване на административния капацитет на гранична полиция с над 1100 новообучени служители, които ще стъпят на българо-турската граница.
Предстои да бъдат закупени 300 високопроходими автомобила за границата, безпилотни летателни средства и друга съвременна техника, която да помогне с наблюдението на цялата българо-турска граница.
България, Румъния, Унгария и Австрия приеха обща декларация за подкрепа на Шенгенското членство на България и Румъния от януари. Страните се ангажират с:
- борба с незаконната миграция и граничен контрол по чл. 25а от Шенгенския кодекс;
- подкрепа за охраната на българо-турската граница чрез международен полицейски контингент;
- начало на стъпки до края на годината за определяне на дата за отпадане на вътрешните проверки в ЕС.
Австрия поставя нов пакет условия пред България и Румъния, за да ни пусне в Шенген
"България и Румъния принадлежат изцяло към Шенген. Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие", заяви председателявт на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след неформалните срещи в Будапеща.
"Приветствам положителните резултати от неформалните дискусии днес в Будапеща. Следващият етап е официално решение. Нека 2025 донесе по-силен Шенген", допълни тя.
Карнер отбеляза в интервю за АПА, че София и Букурещ имат голям напредък в охраната на външните граници и борбата срещу нелегалния трафик на мигранти: "Усилията се отплащат, искаме да вървим по този път и да приемем нов пакет", който ще бъде формулиран утре в унгарската столица.
"Австрия не е страничен наблюдател, ние също работим здраво", каза още австрийският вътрешен министър.
От март Румъния и България вече са членове на Ghost Air, която по този начин е вдигната с контрол по въздушните и морските граници. Пълното присъединяване към Шенген обаче се постига само с отварянето на сухопътните граници. (APA)
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня.