Сирийските власти са поискали днес от генералния секретар на ООН незабавно да бъдат разследвани три нови химически атаки, извършени, както те твърдят от бунтовниците в околностите на Дамаск на 22, 24 и 25 август, съобщиха ИТАР-ТАСС и Ройтерс. За искането на Дамаск съобщи постоянният представител на Сирия в ООН Башар Джафари.
Той заяви, че при тези нападения сирийски правителствени войски са били атакувани с газ зарин. Джафари говори пред журналисти, след като завърши срещата при закрити врата на петте постоянни членки на Съвета за сигурност - САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай.
Постоянният представител на САЩ в ООН Саманта Пауър е призовала на закрито заседание на членове на Съвета за сигурност да се предприемат „незабавни действия” в Сирия, съобщава БТА. Според източник от световната организация представителите на Русия и Китай са напуснали срещата час след започването й.
На срещата бяха поканени постоянните членове на Съвета за сигурност - САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай.
Светът ще продължи да носи отговорност да спре кръвопролитието в Сирия, дори в Съвета за сигурност на ООН да не бъде постигнато по предложената от Великобритания проекторезолюция за осъждане на сирийското правителство, заяви британският външен министър Уилям Хейг, цитиран от АП. Хейг заяви, че разискванията в ООН по сирийската криза ще продължат през следващите дни.
Руският заместник-министър Генадий Гатилов заяви пред ИТАР-ТАСС, че Русия съгласно Устава на ООН има право на вето, но добави, че според него още е рано да се говори за гласуването на резолюцията за Сирия.
Очаква се западните страни да внесат в Съвета за сигурност проекторезолюция, която би отворила пътя за военна намеса в Сирия. Русия и Китай, които имат право на вето в Съвета, са категорично против използването на сила в Сирия.
Администрацията на президента на САЩ Барак Обама обмисля военни варианти, които включват удари по сирийски правителствени цели в отговор на химическата атака от миналата седмица, каза американски официален представител, цитиран от Ройтерс и добави, че ударите може да продължат с дни. „Вариантите не са ограничени само до един ден”, каза пожелалият анонимност източник.
Макар че според Белия дом президентът Обама още не е взел решение как да реагират САЩ, представители на американските служби за сигурност посочиха, че кампанията вероятно ще включва изстрелване на крилати ракети от американски бойни кораби в Средиземно море.
Ако САЩ обаче решат да пристъпят към военни действия, те не смятат да го правят едностранно. „Разговаряме с различни съюзници за участие”, каза източникът на Ройтерс.