Руски издания: Взимал ли е Тръмп пари от Москва?
Руски издания: Взимал ли е Тръмп пари от Москва? / БГНЕС, архив

Според американски медии разузнавателните служби в САЩ разследват дали новоизбраният президент Доналд Тръмп е получавал пари от Русия, пише "Известия", като се позовава на сайта Макклачи Ди Си (McClatchyDC).

В разследването участват ФБР, ЦРУ, Агенцията за национална сигурност, министерството на правосъдието, мрежата за разследване на финансови престъпления към финансовото министерство и агенти от офиса на директора на националното разузнаване. Структурите проучват дали Русия се е опитвала да влияе на изборите в САЩ и дали Кремъл не е предоставял тайно финансова подкрепа на Тръмп.

Разследването е започнало още преди сайтът "Бъзфийд" (BuzzFeed) да публикува анонимното досие, според което "руски агенти" разполагали с компромат срещу Тръмп, по-специално за финансиране на републиканеца от Москва.

Путин: Опитват се да подкопаят легитимността на Доналд Тръмп

Американците проверяват и пенсиите, изплащани на хора от Русия, живеещи в Щатите. Според ведомства от САЩ парите може да са отишли у хакери или в щаба на Тръмп, отбелязва "Взгляд".

Сенаторът от САЩ Джон Маккейн заяви пред "Фокс нюз", че е препоръчал на Тръмп да не смекчава санкциите срещу Русия, информира руското онлайн издание "Лайф".

"Не може да насърчаваме лошо поведение, ще се наложи да се върнем към принципа на Роналд Рейгън - "Мир чрез сила". Стани по-силен, после виж как стоят нещата (с ръководството на Русия, бел. "Лайф"). За нас това е единственият начин да постигнем желаното", каза Маккейн.

Председател на сенатската комисия за въоръжените сили, той е прочут с антируски изявления; по-специално, че борбата с Русия трябва да продължи независимо каква позиция ще заеме по въпроса новият американски лидер, напомня "Лайф".

Според Маккейн "народите в балтийските страни, Украйна и Грузия са застрашени от военна акция" от страна на Москва, допълва "Завтра".

Путин: Поръчителите на доклада за руския компромат срещу Тръмп са по-лоши от проститутки

По-рано Доналд Тръмп допусна възможността САЩ частично да отменят санкциите срещу Русия и обвърза това със съкращаване на руския ядрен потенциал от Москва, припомня електронният вестник.

На последната си пресконференция като президент на САЩ Барак Обама отправи вчера сигнал, че не одобрява изявленията на Тръмп, според които санкционната политика срещу Русия може да бъде преразгледана, ако Вашингтон и Москва стигнат до ефективно взаимодействие по други направления, изтъква "Росийская газета".

Екипът на Тръмп се кани да разработи план за бъдещата политика към Русия. Не се изключва налагане на допълнителни санкции, ако новото правителство в Белия дом съзре нарушения от страна на Москва. Това каза Ники Хейли, номинирана от избрания президент Доналд Тръмп за постоянен представител на САЩ в ООН, пише "Аргументи и факти".

Според Хейли Русия демонстрира силата си и не заслужава доверие. "Трябва първо да видим какво може да получим от тях, преди да им дадем каквото и да било", заяви тя.
Действията на Русия в Сирия по думите й са "чудовищни престъпления". Хейли обаче призна, че Вашингтон има нужда от помощта на Москва в решаването на международни проблеми, по-специално в борбата с терористичната групировка "Ислямска държава", добавя вестникът.

Тръмп: Ако Путин ме харесва, това е актив, а не пасив

Белият дом предложи на Тръмп да избира между Русия и САЩ, пише "Политексперт" в коментар за последния редовен брифинг на говорителя на Белия дом Джош Ърнест.

Ърнест обърна внимание, че по въпроса за предполагаемите руски хакерски атаки срещу изборите в САЩ позициите са ясно разделени. От едната страна е разузнаването на САЩ, а също така демократите и републиканците в Конгреса. По думите му те са "разтревожени от методите, чрез които руснаците искат да поставят под въпрос демокрацията у нас", пише "Взгляд".

"От другата страна са Уикилийкс и руснаците. И новото правителство ще трябва да заеме позиция", каза говорителят на Белия дом, цитиран в статията.

Източник: БТА