Последиците от спрялото финансиране на държавни дейности в САЩ
Последиците от спрялото финансиране на държавни дейности в САЩ / Gulliver/Getty Images

Политическата безизходица в Конгреса на САЩ продължава и днес без признаци да приключи, при което са блокирани федерални дейности из цялата страна, а законодатели от двете партии намекват, че частичното затваряне на правителствените агенции може да продължи седмици, предаде Асошиейтед прес.

Вследствие на спрялото финансиране на голяма част от федералните програми затвориха врати национални паркове като "Йелоустоун" и "Остров Алкатрас", угаснаха правителствени уебсайтове, а около 800 хиляди служители - към една трета от федералните чиновници - не отидоха на работа. Това първо за последните 17 години спиране на работата на администрацията доведе до замразяването на по-несъществените правителствени програми и услуги.

Заради извънредната ситуация президентът Барак Обама също отмени своята отдавна планирана четиридневна обиколка из Югоизточна Азия, посочва БТА.

Хората от важни организации като въздушните диспечерски служби, граничните патрули и инспекциите по храните обаче продължават работа. Функционират и бюрата за здравно застраховане, които са в основата на здравната реформа "Обамакеър". В тези бюра се приемат заявки за здравно осигуряване, от което осигурените лица ще се ползват от 1 януари. Държавният департамент продължава да обработва паспорти и да издава визи, защото тази услуга се финансира от такси, плащани от кандидатите за визи. Американските посолства и консулства по света също работят.

Последиците от спрялото финансиране на държавни дейности в САЩ
netinfo

Обама обвини републиканците, че са причинили спиране на правителствените дейности в рамките на своя постоянен "идеологически кръстоносен поход" срещу реформата в здравното осигуряване. Лидерите на републиканците от Камарата на представителите обвиниха демократите, които имат мнозинство в Сената, че са отхвърлили предложението на Камарата за двупартийни преговори за приемане на закон за временно удължаване на финансирането на правителството, припомня АП.

Агенцията констатира, че фондовите борси по света са реагирали гъвкаво на събитията в САЩ, а анализатори предричат, че американската икономика едва ли ще понесе големи щети, освен ако блокираното финансиране на държавните органи продължи повече от няколко дни. Акциите на пазарите в САЩ леко се покачиха във вторник, а в сряда това стана и на пазарите в Азия.