Новострояща се висока сграда е рухнала в тайландската столица Банкок в резултат на силното земетресение с магнитуд 7,7, което по-рано днес беше регистрирано с епицентър в съседна Мианмар, предаде Асошиейтед прес, като се позова на тайландската полиция.

Най-малко 144 души са загиналите, съобщи началникът на хунтата в страната и покани „всяка държава, всяка организация“ да помогне за оказване на помощ, предаде АФП.

Кадри в социалните мрежи показват многоетажна строяща се сграда с кран над нея, които рухват насред облак прах, докато минувачи крещящ и бягат панически.

Според Европейско-средиземноморския сеизмологичен център трусът е бил с магнитуд 7,3, а епицентърът е бил на 33 километра югозападно от град Мандалай, в Мианма, в който живеят около 1,2 милиона души. Трусът е бил на дълбочина от 10 километра.

 

 

Американският Геоложки институт пък съобщава за магнитуд 7,7. Епицентърът е бил на 16 километра северно северозападно от Сагайнг, в Мианма. Институтът също съобщава за дълбочина от 10 километра.

 

 

Според Германския геофизичен институт, който също говори за магнитуд 7,7 трусът е бил на около 50 километра източно от град Монива, в централната част на Мианма, предаде Асошиейтед прес.

 

 

Под отломките на рухнал небостъргач в Банкок са 43 работници.

 

 

Офиси и магазини са били евакуирани, допълва Франс прес.

Банкок
БГНЕС

Тайландското правителство се събра на спешно заседание заради земетресението. Премиерката на Тайланд Паетонгтарн Шинаватра обяви извънредно положение в тайландската столица Банкок.

Хунтата в Мианма призова за помощ международната общност след катастрофалното земетресение, разтърсило страната по-рано днес, предаде Франс прес. Властите обявиха и извънредно положение в шест района на страната, в това число и в столицата Найпидо.

Ръководителят на хунтата Мин Аун Хлайн посети болница в града, в която бяха докарани много ранени в труса.

Мианма е обхваната от гражданска война и много райони не са лесно достъпни. 

Индия вече предложи помощ на Мианма.

Според Китайската сеизмологична агенция трусове са били усетени и в югозападната китайска провинция Юнан, а първоначалното земетресение в Мианма е било с магнитуд 7,9.

Земетресенията са относително чести в Мианма, където шест силни труса бяха с магнитуд от или над 7 в периода 1930-1956 г. близо до разлома на Сагайнг, който прекосява страната от север на юг.

През 2016 г. трус с магнитуд 6,8 разтърси древната столица Баган, в Централна Мианма, като тогава имаше три жертви в резултат на рухването на стени на храм. През ноември 2012 г. земетресение с магнитуд 6,8 разлюля централната част на страната и загинаха 28 души, а стотици бяха ранени.

Лошите конструкции на сградите, недостигът на здравни грижи в селските райони, анархичното урбанистично развитие превърнаха градовете в Мианма в особено уязвими в случай на природни бедствия, отбелязва Франс прес.

Габриела Големанска/БТА