Гърция "не е изпълнила" задълженията си, като се е противопоставила на присъединяването на Македония към НАТО под претекст, че все още не е намерено име на бившата югорепублика, което да я удовлетворява, счете Международният съд.
"Съдът счита, че ответникът (Гърция), противопоставяйки се на приемането на ищеца (Македония) в НАТО на срещата на върха в Букурещ, не е изпълнил задължението си въз основа на параграф 1 на член 11 от преходното споразумение", сключено между двете държави. Това заяви съдия Хисаши Овада, председател на съда, на публичното съдебно заседание в Хага.
Въпреки това съдът не счете за необходимо, противно на искането на Македония, да нареди на Гърция да се въздържа в бъдеще от противопоставяне на присъединяването на страната към други международни организации, на които Гърция е член.
Гръцкото външно министерство "анализира" решението на Международния съд, според който Атина е нарушила задълженията си към съседна Македония, като се е противопоставила на членството й в НАТО. Министерството е категорично, че решението на Международния съд не е пряко насочено към дългогодишния дипломатически спор със Скопие за официалното име на Македония.
"Гърция ще продължи да води преговори за постигане на взаимно приемливо решение за името на бивша югославска република Македония в духа и буквата на съответните решения на Съвета за сигурност и Общото събрание на ООН", съобщи министерството.
Македонското правителство приветства "историческото решение" на Международния съд, според който Гърция не се е съобразила със своите задължения, обявявайки се срещу присъединяването на Македония към НАТО. "Това историческо решение означава, че Гърция не може да се противопоставя законно на присъединяването на Македония към НАТО. Решението също така отстранява едно голямо препятствие по пътя към преговорите за членство в ЕС", заяви правителството в комюнике, цитирано от агенция МИА.
Президентът Георге Иванов пък призова Гърция "да приеме решението на Международния съд" в комюнике, публикувано след срещата му с премиера Никола Груевски и председателя на парламента Трайко Веляновски. "Македония желае Гърция да приложи и зачита временното споразумение. Вместо да ни блокира, Атина трябва да подкрепя нашата интеграция в международните организации" в съответствие с това споразумение. Ние трябва да работим съвместно с Гърция за нашето общо бъдеще и за бъдещето на района. Ние още веднъж подаваме на Гърция ръка на приятелство и добросъседски отношения", подчерта Георге Иванов.
Международният съд беше сезиран на 17 ноември 2008 година от Македония, която обвинява Гърция, че е нарушила преходното споразумение, сключено между двете държави през 1995 година, налагайки вето на присъединяването й в НАТО през април 2008 година, припомня БГНЕС. Това споразумение предвижда, че Атина няма да се противопоставя на присъединяването на Македония в НАТО или на друга международна организация, на която Гърция е член, ако това стане под името "Бивша югославска република Македония". Името на Македония от 1991 година е обект на спор между Скопие и Атина, която блокира международното й признаване под това име, тъй като го счита за част от собственото си национално историческо наследство.