ФБР използва за следене самолети, принадлежащи на поставени компании
ФБР използва за следене самолети, принадлежащи на поставени компании / Thinkstock/Getty Images

Федералното бюро за разследване на САЩ разполага с цяла малка флотилия от нисколетящи самолети из САЩ. В тези самолети има технология за видео следене, а понякога и за следене на мобилните телефони. Цялата тази дейност е скрита зад фиктивни компании, предаде АП.

Оборудването за наблюдение в самолетите обикновено се използва без разрешение на съда. От ФБР казват, че подобни полети се извършват за специални текущи разследвания, допълва АП. За последните 30 дни ФБР е извършило полети над 30 града в 11 щата.

Следенето по въздуха позволява на властите да разполагат с важно средство при разследванията на криминалния деяния или по подозрения за тероризъм. Програмата обаче повдига въпроси за подобряване на политиката за защита на гражданските свободи, тъй като новите технологии дават на властите възможности за шпиониране, които пораждат безпокойство.

ФБР потвърди за първи път широкомащабното използване на самолети. Според АП за целта се използват най-малко 13 поставени компании, сред които Еф Ви Екс Ризърч, Кей Кю Ем Авиейшън, Ен Би Ар Авиейшън и др.

Дори основни аспекти на програмата не са споделяни с обществеността в цензурирани версии на официални доклади на главния инспектор на министерството на правосъдието, посочва АП. Програмата на ФБР не е секретна, заяви говорителят на ФБР Кристофър Алън. „Специалните самолети и техните способности само са защитени от оперативни съображения за сигурност”, добави той. Говорителят поясни, че самолетите не са оборудвани и проектирани или пък използвани за масово събиране на данни или за масово следене.

Някои от самолетите имат технология, която може да идентифицира хиляди хора под тях чрез мобилните телефони, които те носят, въпреки че те може и да не говорят по телефона, посочва АП. Официални представители обаче твърдят, че тази практика, която имитира действието на ретранслаторна мобилна кула, събираща основни данни за абонатите, е рядко използвана.

Представители на правоприлагащи органи пък посочват, че министерството на правосъдието е одобрило решението за създаване на фиктивните компании с цел защита на оперативната сигурност на полетите и, че федералното Управление за авиация е наясно с практиката.

Източник: БТА