България и Румъния са готови за членство в Шенген, каза ресорната комисия на ЕП
България и Румъния са готови за членство в Шенген, каза ресорната комисия на ЕП / БГНЕС, архив

Кандидатурата на България и Румъния за присъединяване към Шенгенското пространство получи в понеделник вечер одобрението на комисията по гражданския свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент. Решение е взето с 33 гласа "за" и 3 гласа "против".

На основата на докладите за оценка, евродепутатите са преценили, че двете държави са изпълнили необходимите условия, съобщават от Информационното бюро на ЕП за България.

На въпрос дали България и Румъния са готови да се присъединят към Шенген, докладчикът на ЕП Карлуш Коелю каза "Отговорът ми е твърдо да. Това е ясно от докладите за оценка, както и от посещението, което осъществихме. В някои области тези две страни са дори по-добре подготвени от някои държави, които вече са членове на Шенген".

Депутатите поискаха ЕП да бъде информиран за допълнителни мерки за охраната на граница между България и Турция - план за действие в случай на евентуална бежанска вълна. Гласуването в пленарната зала на ЕП ще се състои през юни, след което Съветът на министрите на ЕС трябва да вземе окончателното решение.

Българската делегация в групата на ЕНП/ГЕРБ в Европейския парламент приветства гласуването на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, се посочва в съобщение на българската пресслужба на групата.

Евродепутатите изказват задоволство от факта, че преди окончателното гласуване, което предстои в Страсбург през юни, комисията е отхвърлила поправките, предложени от трима евродепутати от групата на либералите, целящи да поставят под съмнение готовността на България и Румъния за приемане в Шенген и да отложат процеса на присъединяването на двете страни. Евродепутатите от ГЕРБ поздравяват колегите си от комисията, гласували срещу поправката за корупцията, която няма място в доклада за България и Румъния, се отбелязва в съобщението.

Трима евродепутати от групата на Алианса на либералите и демократите от Дания, Германия и Холандия предлагаха да се премахне обвързването с конкретни срокове на приемането на България и Румъния в Шенген. Те предлагаха също да не се поема ангажимент с точна дата за отварянето на въздушните граници на двете страни, както бе предвидено по-рано. Тримата предложиха също ЕП да изрази "дълбоко безпокойство относно корупцията" в двете държави и да подчертае, че "Европейският съюз трябва да поставя изисквания за борба с корупцията въз основата на измерими критерии и стандарти". Тези техни предложения бяха отхвърлени на днешното заседание на комисията.

Министър-председателят Бойко Борисов изказа специална благодарност на членовете на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи към Европейския парламент и на евродепутата и докладчик Карлуш Коелю „за взетото обективно и конструктивно решение".

В средата на април португалският евродепутат Карлуш Коелю изрази мнението си, че България и Румъния са изпълнили техническите изисквания за присъединяване към Шенген и "дори в някои отношения изпреварват част от сегашните членове на зоната". През февруари, когато докладчикът по „Шенген" се срещна с председателя на Народното събрание у нас Цецка Цачева, също изрази положително мнение за готовността ни за присъединяване към Шенгенското пространство, като каза, че „Европейският парламент смята, че България и Румъния трябва да се присъединят към Шенген възможно най-скоро".