Бъдещето на страните от Западните Балкани е в ЕС
Бъдещето на страните от Западните Балкани е в ЕС / снимка: МВнР

Не съществува съмнение, че бъдещето на страните от Западните Балкани е в ЕС, въпросът е не „дали”, а „кога”. Това заяви министър Кристиан Вигенин на конференцията на министрите на външните работи на ЕС и страните от Западните Балкани, която се проведе днес в Солун, съобщава пресцентърът на министерството.

Форумът, състоящ се от две сесии, посветени съответно на европейската интеграция на страните от Западните Балкани и на транспортните и енергийни връзки между ЕС и региона на Западните Балкани, бе организиран от гръцкото председателство на ЕС, като в него участва и Щефан Фюле, комисар по разширяването и европейската политика за съседство.

В своето изказване, посветено на десетата годишнина от началото на процеса по евроинтеграция на Западните Балкани,  министър Вигенин подчерта, че присъединяването към ЕС не е само външнополитическо решение, но и избор за посоката на развитие на една държава за поколения напред. В тази връзка изрази задоволство, че Югоизточна Европа твърдо и необратимо е избрала бъдеще в обединена Европа.

В сегашния момент ние отново сме изправени пред сериозни икономически и политически предизвикателства, както в глобален план, така и вътре в европейското семейство. Ето защо, подчерта министър Вигенин, по-нататъшното разширяване на ЕС трябва да остане във фокуса на нашите общи усилия.

България, като непосредствен съсед, винаги е била убеден поддръжник на европейската интеграция на страните от региона, заяви Кристиан Вигенин, като подчерта, че принципите и критериите за членство трябва да бъдат еднакви за всички държави-кандидатки. Част от тези критерии е и поддържането на добросъседски отношения, като за нас това е важен индикатор за готовността на страните кандидатки за приобщаване към европейските ценности, заяви още българският външен министър.

По думите на Кристиан Вигенин, Европейският съюз и страните-членки могат да предоставят съвети и подкрепа при осъществяването на необходимите в процеса на европейска интеграция реформи, но тяхната  движеща сила трябва да идва от фактори вътре в страните кандидатки, защото реформи, провеждани набързо и под външен натиск, рискуват да бъдат неустойчиви. Министърът на външните работи посочи, че както и досега, България е готова да сподели своя опит по отношение на европейската интеграция със страните кандидатки.

В своето изказване министър Вигенин наблегна на обстоятелството, че за постигането  на политически и икономически стабилно бъдеще в региона на Югоизточна Европа е необходимо изграждането на доверие, осъществяването на повече проекти на регионално равнище.

В това отношение трансграничните и регионалните програми на ЕС предоставят редица възможности, които трябва да оползотворим пълноценно. Специално внимание изискват и съществуващите недостатъци на инфраструктурата в региона. Макар и да не са непосредствено свързани с критериите за членство, те възпрепятстват икономическото и социално развитие на страните от ЮИЕ. Инструментът за предприсъединителна помощ следва да се използва за преодоляване на тези инфраструктурни липси.