Арабската лига даде нов шанс на сирийското правителство да приеме наблюдатели в Сирия, като удължи ултиматума до края на деня, предаде Ройтерс, като се позова на арабски източник.
Първоначално ултиматумът изтече в 11 часа по Гринуич, като отговор така и не беше получен. Ако Дамаск не се възползва от втори шанс и не допусне наблюдатели на Арабската лига в Сирия, които да оценят напредъка на плана на панарабската организация за прекратяване на 8-месечното насилие, Дамаск е заплашен със санкции. Обмислянето на санкциите може да стане още утре на среща на министрите на финансите на Арабската лига.
"Досега не сме получили никакъв отговор от сирийското правителство", посочи пред Франс прес неназован арабски дипломат. Арабската лига беше отправила този нов ултиматум към Сирия в четвъртък и беше дала срок на Дамаск да отговори до 24 часа на искането й за изпращането на наблюдатели в Сирия. В противен случай на страната ще бъдат наложени санкции, увери Арабската лига.
Министрите на финансите на страните от панарабската организация трябва да се съберат утре, за да обсъдят въпроса за санкциите, които ще бъдат наложени на Дамаск. Те може да бъдат предложени за одобрение на министрите на външните работи на страните от Арабската лига в неделя. Министрите на външните работи на организацията решиха да призоват ООН да вземе необходимите мерки, за да подкрепи усилията на Арабската лига за решаването на кризата в Сирия. Лигата замрази членството на Сирия на 16 ноември. Същевременно ООН разкритикува очевадните и системни нарушения на правата на човека в Сирия, предаде Франс прес.
Критиките бяха отправени от Комисията на ООН срещу изтезанията. В изявление Комисията подчертава, че е дълбоко притеснена от нарушенията на правата на човека в Сирия, които са очевадни и системни и които остават ненаказани. Комисията посочва, че за тези нарушения получава информация от надеждни източници. Комисията е съставена от 10 експерти и е ръководена от Клаудио Гросман. В изявлението й се изтъква силното безпокойство относно новините за мъчения и осакатявания на деца, които са били арестувани.
От своя страна Турция е готова да действа в съгласие с Арабската лига, ако Сирия не демонстрира добри намерения да прекрати продължаващите от осем месеца репресии. Това заяви от своя страна турският външен министър Ахмет Давутоглу, цитиран от Ройтерс.
На съвместна пресконференция с италиансикя си колега Джулио Терци ди Сант'Агата в Истанбул той каза, че е готов да присъства на среща на министрите на външните работи от Арабската лига, която може да се състои в неделя и че продължава консултациите с ЕС, НАТО и страните членки на Съвета за сигурност, предава БТА.
Ултиматумът, отправен от Арабската лига към Сирия, е последен шанс за режима на Башар Асад, заяви по-рано в Истанбул Давутоглу на съвместна пресконференция с йорданския си колега Насер Джудех, съобщават АФП и ИТАР-ТАСС. Давутоглу призова Дамаск да обяви решението си в течение на деня, за да спре кръвопролитието в страната. Ние смятаме, че вече трябва да се сложи край на страданията на сирийския народ и на кръвопролитието, изтъкна турският външен министър.
Междувременно по-рано турският вицепремиер Бюлент Арънч изключи чуждестранна намеса, въвличаща и Турция, в Сирия, която от осем месеца е обхваната от бунт, потушаван жестоко от режима, предава АФП.
"Ние категорично се противопоставяме на всяка намеса в Сирия и отхвърляме всяка операция, която би замесила Турция срещу тази страна", заяви Арънч, цитиран от телевизия Си Ен Ен-Тюрк. "Някои страни твърдят, че Турция ще се намеси в събитията в Сирия, това е напълно невярно. И дума не може да става за изпращане на турски войници или за турска намеса в Сирия. Няма да позволим и на други страни да се намесят", заяви Арънч, който е и говорител на правителството, предава БГНЕС. Според него подобен сценарий ще има големи последици в региона.
Турция възприе твърда позиция срещу съседната си страна и бивш съюзник. Във вторник турският премиер Реджеп Тайип Ердоган призова сирийския президент Башар ал Асад да подаде оставка.
Освен това Турция обмисля да създаде буферни зони и дори забранена за полети зона на границата, разделяща двете страни, за да се предотврати притока на голям брой бежанци в случай, че сирийските сили предприемат военна операция в близък до Турция район. В момента в Турция има около 7000 сирийски опозиционери, които избягаха от конфликта в страната си.
Русия заяви, че е против приемането на каквито и да е резолюции със санкции срещу Сирия или оказването на натиск над тази страна. Това предадоха ИТАР-ТАСС и Франс прес, като цитираха говорителя на руското министерство на външните работи Александър Лукашевич. "На този етап ние нямаме нужда от каквито и да е резолюции, санкции или натиск над Сирия, а от диалог между сирийците", заяви Лукашевич в обръщение по руската държавна телевизия. Той подчерта, че намесата със сила в Сирия е абсолютно неприемлива за Русия, предаде ИТАР-ТАСС.
Коментирайки предложението на Запада за създаването на хуманитарни коридори в Сирия, Лукашевич отбеляза, че Москва се опитва в момента да разбере за какво става дума.
Русия, Китай и техните партньори от групата БРИКС (включваща още Индия, Южна Африка и Бразилия) приканиха Сирия да започне разговори с опозицията и отправиха отново предупреждение срещу военна намеса в страната без мандата на ООН, предаде Ройтерс. В декларация петте страни от БРИКС не споменаха нищо за ултиматума на Арабската лига да наложи санкции срещу Сирия, ако Дамаск не приеме споразумението за допускане на арабски наблюдатели на сирийска територия.
Междувременно НАТО обяви, че не обмисля възможността за провеждане на военна операция в Сирия, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира ръководителя на информационното бюро на алианса в Москва Робърт Пшел. "НАТО не обсъжда въпроса за каквато и да е операция спрямо Сирия", увери Пшел. От всяка операция могат да бъдат извлечени поуки, но тя не може да послужи за модел за бъдещи действия, добави той.