Топалов си направи пикник в степта край Елиста
Топалов си направи пикник в степта край Елиста / netinfo

Световният шампион по шахмат Веселин Топалов разпусна с пикник в степта край Елиста в почивния ден днес. В компанията на треньорите си Иван Чепаринов, Александър Онищук и Франсиско Валехо Понс, българският гросмайстор опита кавказки шашлик, който бе приготвен пред очите му.

Преди това четиримата се поклониха пред "Самотната топола". 120-годишното дърво се смята за свещено от местните. То се намира на 20 километра от столицата Елиста и всекидневно се посещава от поклоници на Буда. Легендата разказва, че на това място преди много години починал лама, който се връщал от поклонение в Тибет. След година до гроба на свещеника израснала тополата, считана до днес за свято дърво.

Утре от 14 часа българско време ще се играе 11-та партия от мача за световно първенство между Топалов и претендента за титлата му Владимир Крамник. След драматични обрати резултатът е равен - 5:5. До края остават две партии. При равенство 6:6 - на 13 октомври ще се играе тайбрек.

Първите четири партии са при ускорена контрола - 25 минути плюс 10 секунди за всеки изигран ход. Ако няма победител, следват две партии с 5-минутна контрола

плюс 10 секунди за всеки изигран ход. При ново равенство следва "внезапна смърт" - една партия, в която белите имат 6 минути, а черните - 5. Дори при реми черните печелят.