"Успехите и постиженията ви вече вдъхновяват други деца и вие в тази ранна възраст сте своеобразни будители". С тези думи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев се обърна към отличените ученици по време на церемонията „Отличниците на България“.
Той награди състезателите от българския отбор по лингвистика, които тази година завоюваха 6 медала и абсолютно първо и второ място на Международната олимпиада в Китайско Тайпе. Отборът е съставен от златните медалисти Ванеса Калинкова (12. клас, ППМГ Бургас) и Никола Николов (12. клас, Американски колеж, София), носителите на сребърни отличия Калина Иванова (11. клас, НПМГ) и Сирма Караджова (12. клас, СМГ), бронзовите медалисти Павел Василев (10. клас, МГ Варна) и Иванимира Неделчева (10. клас, СМГ) и Аглая Анави (12. клас, СМГ) и Михаил Бошов (11. клас, СМГ), получили почетни грамоти.
Премиерът Желязков и министър Вълчев връчиха дипломи на отличниците на България
„Желая Ви през целия живот да бъдете личности - знаещи, можещи, хора, които искат да претворят света“, обърна се министър Вълчев към наградените състезатели. Той поздрави специално техните ръководители Веселин Стамов, Василена Лазарова и Здравко Иванов от Софийската математическа гимназия, както и тези на останалите ни олимпийски отбори. „Ръководителите на отборите заслужават едно голямо признание - те са от онези, които в най-голяма степен можем да наречем будители“, изтъкна министърът.
Той посочи, че съвременните будители са и тези, които ежедневно, многочасово, много години подред правят така, че да вдъхновят други хора да запалят пламъка на знанието, да мотивират повече деца и млади хора да бъдат след това те самите будители. „Това в най-голяма степен правят нашите учители. Затова на първи ноември ние отправяме поздрав към тях, много ми се иска да го правим всеки ден, защото те помагат да живеем в едно по-добро общество“, каза министър Вълчев.
Награждават децата от осмия випуск „Отличниците на България“
Наградите „Отличниците на България“ на вестник „24 часа“ се връчват за 9-а поредна година“. Те отличават млади български таланти, които прославят страната ни с постиженията си в науката, езиците, технологиите и изкуствата по света.
Сред наградените днес бяха Йоана Йорданова, Катерина Гетова, Цветелина Цонкова и Мартин Андреев, които спечелиха първите места в европейското състезание по ядрена физика.
Отличие получи и Дамян Иванов – носител на златен медал от международната олимпиада по химия.
Сред отличниците на България са и Теодор Кусев, Раян Караминчев и Мелих Осман, спечелили първото място на европейското състезание по експериментални науки и Никола Нинков, носител на сребърен медал от Менделеевата олимпиада.
Световен успех на първенството по умствена аритметика постигна осмокласникът Калоян Гешев
Отличия получиха и Виктория Георгиева и Марина Петрова, които са носителки на национални дипломи.
Сред наградените се наредиха още Лориан Янкова, Радослав Емануилов, Даниел Караманов и Иван Гогов, които тази година спечелиха две купи и осем медала от 25-ото издание на международното състезание Primary Mathematics World Contest.
Награди заслужиха Лидия Велкова, Боряна Антикова, Силвия Александрова, Ивая Бойчева, Божана Ноева и Йоан Любенов, които станаха победители на шестото европейско състезание по право, решавайки случай с монарх, обвинен във военни престъпления.
Отличие получи и Илия Ников, който е уверен, че след 10 години ще е астронавт на Марс. Той комбинира печеленето на медали по физика от международни състезания с отглеждането на собствен пчелин
Друг отличен е Кристиан Петров, който със знанията си не само спечели бронзов меда от международната олимпиада, но помогна и на Тайланд така да управлява туристическите тълпи, че да опази находищата на лотоси.
Награда беше връчена и на уникалния отбор от 12 деца, които измислиха как да правят кисело мляко в Космоса - Елица Павлова, Жасмин Цветкова, Ема Несторова, Елица Карагеоргиева, Белослава Соколова, Елена Кирова, Ирина Денчева, Дамян Дамянов, Георги Бишков, Ирена Шевкенова, Мария Чолакова и Марина Ашихмина.
Главният редактор на „24 часа“ Венелина Гочева връчи и отличие на Тереза Стоянова, която представи страната ни на световната купа за дебати в университета Йейл.
Отличие заслужи и ученикът Мартин Атанасов, който създаде карта на опасните пътища на България като ползва статистиката за катастрофите.
Сред наградените отличници тази година е Николай Костадинов, носител на сребърен медал от международната олимпиада по география, който се насочил към изключително важната тема заради глобалните климатични проблеми – управление на риска от бедствия.
 
                                
                                 
			 
 
                                         
                                                 
                  
             
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                     
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                 
                                                